پایگاه اطلاع رسانی فانوس | دور شدن مصر از جریان آمریکایی- صهیونیستی- سعودی برای نزدیک شدن به ایران

رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در مصر در گفت‌وگو با فانوس مطرح کرد

دور شدن مصر از جریان آمریکایی- صهیونیستی- سعودی برای نزدیک شدن به ایران

سرویس سیاسی - رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در مصر بابیان اینکه تنش در روابط مصر و عربستان به‌صورت مستمر وجود خواهد داشت گفت: دور شدن قاهره از جریان آمریکایی- صهیونیستی- سعودی به معنای نزدیک شدن به تهران است.

مجتبی امانی، رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در مصر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی فانوس با اشاره به اخبار، گمانه‌زنی‌ها و بیان امیدها و آرزوها در رسانه‌های مختلف دنیا به‌خصوص رسانه‌های مصری درباره بروز اختلافات میان مصر و عربستان و نزدیک شدن این کشور به ایران گفت: البته این گمانه‌زنی‌ها بی‌پایه و اساس هم نیست چراکه مصری‌ها به‌خوبی می‌دانند که دور شدن آن‌ها از جریان آمریکایی- صهیونیستی- سعودی به معنای نزدیک شدن به ایران است و در حقیقت همین‌گونه است.

رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در مصر درباره عمق و صحت برخی از مطالب مطرح‌شده مبنی بر بروز اختلافات میان مصر و عربستان تصریح کرد: در حال حاضر این موضوع در حد مانورهای سیاسی- تبلیغاتی است، گر چه مصری‌ها در دوره بعد از سقوط محمد مرسی و روی کار آمدن عبدالفتاح السیسی نشان دادند آن‌چنان‌که عربستان تمایل دارد خودشان را در خدمت آل سعود قرار نمی‌دهند.

وی افزود: مصر با اندازه‌ای که از خودش تعریف می‌کند نمی‌خواهد در جهان عرب، پیرو عربستان باشد چراکه این موضوع با نقش تاریخی و تمدنی این کشور در جهان و منطقه مغایرت دارد.

امانی بابیان اینکه تنش‌های صورت گرفته در روابط میان مصر و عربستان، مرتبط با حوزه‌هایی است که جمهوری اسلامی ایران هم در آن‌ها نقش و نظر دارد خاطرنشان کرد: مصر درباره بحران سوریه و یمن نمی‌خواهد به‌عنوان ابزاری در دست عربستان و اجراکننده نقشه‌های این کشور معرفی شود.

رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در مصر با تأکید بر اینکه عربستان تصور می‌کند که نداشتن تمدن، تاریخ و سیاست منطقه‌ای خود را می‌تواند با پول جبران کند تصریح کرد: این موضوع در حقیقت موردقبول مصری‌ها نیست گرچه مصری‌ها به دلیل شرایط بد اقتصادی و بحران‌های مختلف درزمینه‌های سوخت، غذا و ارز خارجی مجبور هستند که تا حدودی با این خواسته‌ها کنار بیایند تا بلکه از مزایای اقتصادی که از سوی عربستان تأمین می‌شود برخوردار بشوند.

امانی در ادامه با اشاره به اینکه روابط مصر و عربستان به دلایل مختلف ازجمله به دلیل تفاوت نگرش های راهبردی دو کشور یک روابط بدون تنش نخواهد بود گفت: احتمال رسیدن این تنش به مرز بحران هم وجود دارد و دو کشور نشان دادند که سعی می‌کنند در این حالت، از ابزارهای خودشان استفاده کنند.

این کارشناس ارشد وزارت امور خارجه بابیان اینکه در دو سه هفته قبل، یک تنش رو به افزایش در روابط میان مصر و عربستان شاهد بودیم خاطرنشان کرد: در حال حاضر مصری‌ها نسبت به موضوع جزایر طیران و صنافیر که در دست عربستان است یک مقدار نرمش نشان دادند ولی این نرمش به معنای این نیست که مصری‌ها به‌سادگی از این دو جزیره صرف‌نظر می‌کنند.

رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در مصر در پایان پیش‌بینی کرد که تنش در روابط مصر و عربستان به‌صورت مستمر وجود خواهد داشت.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات