پایگاه اطلاع رسانی فانوس | نزدیکی مصر به ایران، نتیجه شکاف در جبهه عربی

کارشناس مسائل آفریقا در گفت‌وگو با فانوس

نزدیکی مصر به ایران، نتیجه شکاف در جبهه عربی

سرویس سیاسی - یک کارشناس مسائل آفریقا با بیان اینکه شکاف صورت گرفته در جبهه عربی، منجر به نزدیکی مصر به ایران شده است گفت: یارگیری در مسائل منطقه‌ای به‌ویژه سوریه می‌تواند به ما کمک کند. 

احمد بخشی، کارشناس مسائل آفریقا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی فانوس، ضمن تائید اخبار منتشرشده در رسانه‌ها مبنی بر اختلاف میان عربستان و مصر و سفر یکی از وزرای مهم دولت عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر به ایران گفت: پیرو دیدار محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه با مقامات وزارت خارجه مصر، این شبهه و ذهنیت در دیدگاه مقامات عربستانی ایجاد شد که مصر دارد به سمت ایران تمایل پیدا می‌کند. همچنین موضع‌گیری‌های اخیر مصر درباره بحران سوریه، نشان داد که این کشور، برای نزدیک شدن به ایران، تغییر پارادایم داده است.

وی افزود: عملاً یک رقابت اساسی میان عربستان و مصر شاهد هستیم که از چند ماه پیش شروع‌شده است و برداشت عربستان این است که مصر به سمت ایران و به‌سوی کشور غیر عربستان گام برداشته است. 

این کارشناس مسائل آفریقا با بیان اینکه تضادهای میان عربستان و مصر، ساختاری، کلان و استراتژیک نیست خاطرنشان کرد: کشورها در بحث روش‌ها و تأمین منافعشان باهم یک سری تضادها و توافق‌هایی دارند که در حال حاضر این تضادها بین عربستان و مصر ایجادشده است.

به گفته این تحلیلگر مسائل خاورمیانه، عربستان فکر می‌کند، نگرش مصر به ایران و تحولات سوریه، طبیعی باشد و آن‌ها بتوانند به نحوی مصر را تحت سلطه خودشان دربیاورند، اما السیسی در حال حاضر یک سری اقدامات و موضع‌گیری‌های نزدیک به جمهوری اسلامی ایران انجام داده که با خواسته‌های عربستان متفاوت است.

بخشی در ادامه با اشاره به اینکه عربستان در طول سالیان اخیر در قالب پروژه‌های رقابت یا دشمنی، به ایران هراسی در منطقه دامن زده است گفت: با توجه به چالش‌های میان مصر و رژیم صهیونیستی، فضای فعلی به وجود آمده می‌تواند در آینده نزدیک به روابط اقتصادی و غیره و همچنین نزدیکی منافع ایران و مصر منجر شود، اما این مسئله استراتژیک نیست و نمی‌توانیم این بازتاب را داشته باشیم که این روابط درنهایت منجر به برقراری رابطه سیاسی دائمی میان دو کشور خواهد شد.

این کارشناس مسائل آفریقا با تأکید بر اینکه مشروعیت نظام عبدالفتاح السیسی ازنظر بسیاری از جریان‌ها و جنبش‌های سیاسی مصر، به دلیل روی کار آمدن از طریق کودتا، همچنان زیر سؤال قرارداد تصریح کرد: از طرف دیگر وی، خیلی اجازه فعالیت به جنبش‌های اسلامی نمی‌دهد و یکی از مسائلی که باید مدنظر قرار دهد این است که با جنبش‌های اسلامی تعامل داشته باشد و نوع نگاه آن‌ها به ایران می‌تواند به تعامل میان جریان‌های سیاسی و اسلامی مصر کمک کند. 

وی ادامه داد: در مصر دو جریان لیبرال‌ها - ارتشی‌ها و اسلام‌گرایان معتدل وجود دارند که دولت باید کمک کند تا آن‌ها به ساختار سیاسی ورود پیداکرده و تا حدودی مشروعیت السیسی را تأمین کند ولی تا زمانی که این موضوع بروز پیدا نکند بدین منزله است که السیسی در بین جریان‌های سیاسی و اسلامی مشروعیت لازم را ندارد.

این تحلیلگر مسائل منطقه با اشاره به اینکه عربستان احساس می‌کند که می‌تواند نقش برادر بزرگ‌تر را در میان اعراب بازی کند اظهار داشت: اما مصر به دلیل وجود الازهر، در جهان اسلام برای خودش جایگاه خاصی دارد و می‌خواهد با توجه جایگاه اساسی خود در منطقه، یک سری فعالیت‌های دوجانبه و نه منطقه‌ای را با جمهوری اسلامی ایران انجام دهد.

بخشی با بیان اینکه هرچقدر مصر به ایران نزدیک می‌شود، با عربستان تعارض پیدا می‌کند و بالعکس تأکید کرد: هرچند که روابط ایران با مصر در سطح حافظ منافع است اما این یارگیری در مسائل منطقه‌ای به‌ویژه سوریه می‌تواند به ما کمک کند. 

بخشی با اشاره به اینکه شکاف صورت گرفته در جبهه عربی، می‌تواند به ایران کمک کند گفت: از سوی دیگر، نزدیک شدن مصر به ایران می‌تواند به ساخت سیاسی و تداوم آن در ثبات سیاسی مصر کمک کند. در حال حاضر، السیسی در شرایط لغزنده‌ای قرار دارد و با تعامل با گروه‌های اسلامی می‌تواند فضا را تلطیف کند، هرچند که رقبا هم بیکار نمی‌نشینند و بحران‌های منطقه‌ای را به وجود بیاورند و عربستان هم در این موارد، ید طولایی دارد. 

این کارشناس مسائل منطقه در پایان تصریح کرد: نگاه فعلی مصر به ایران، تاکتیکی و یارگیری منطقه‌ای است و می‌تواند به مباحث استراتژیک و گسترش سطح روابط دوجانبه منجر شود به‌شرط اینکه خود ساختار سیاسی مصر به نحوی به ثبات برسد و فعالیت‌هایش را شروع کند.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات