پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | جلال به گفتمان و نسل تازه‌ای از نویسندگان ایرانی تعلق دارد

وزیر ارشاد در اختتامیه جایزه جلال آل احمد:

جلال به گفتمان و نسل تازه‌ای از نویسندگان ایرانی تعلق دارد

سرویس فرهنگی و هنری - وزیر ارشاد گفت: جلال به گفتمان و نسل تازه‌ای از نویسندگان ایرانی تعلق دارد، نسلی که بر اصالت‌ها هویت‌ها، خودباوری‌ها و عزت نفس در برابر هجوم فرهنگ بیگانه تاکید داشت که کتاب «غربزدگی» جلال نشات گرفته از چنین تفکری است.

به گزارش فانوس به نقل از فارس آئین پایانی نهمین دوره جایزه جلال آل احمد در تالار وحدت با معرفی برگزیدگان برگزار شد.

سید رضا صالحی امیری عصر شنبه در آیین نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در تالار وحدت  با بیان این مطلب افزود: جلال آل احمد از برجسته ترین و اثرگذارترین نویسندگان و روشنفکران دهه ٤٠ است و نام وی در تاریخ ایران همواره می درخشد.

وی ادامه داد: جلال آل احمد نویسنده ای شجاع، متعهد و معترض نسبت به ظلم و ستم بود که به گفته همسرش بسیار حساس، دقیق، تیزبین و حادثه طلب بود.

صالحی امیری اظهار کرد: جلال به گفتمان و نسل تازه ای از نویسندگان ایرانی تعلق دارد، نسلی که بر اصالت ها هویت ها، خودباوری ها و عزت نفس در برابر هجوم فرهنگ بیگانه تاکید داشت که کتاب «غربزدگی» جلال نشات گرفته از چنین تفکری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جلال چون رود خروشانی بود که آرام و قرار نداشت و از برخی همفکران خود و زمانه جلوتر بود.

وی با بیان اینکه زمانه جلال مدرنیته بود، افزود: زبان نقد غرب و غربزدگی از ویژگی های جلال بود.

به گفته صالحی امیری، نوشتن و ترجمه هدف اصلی جلال نبود، وی حدود ٤٥ داستان، سفرنامه و مقاله از خود بجای گذاشت که همگی آینه وی هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: هدف این نویسنده متعهد از بین بردن فقر و در دسترس گذاشتن رفاه برای خلق و نجات خود و میهن بود، او از رنج مردم و جامعه رنج می برد و درباره آنها می نوشت.

عضو کابینه تدبیر و امید افزود: جلال نویسنده و روشنگری جسور بود که می خواست از رنجها و آلام بکاهد، آزاده ای بود که قلم را به دستور نمی نوشت، صدای او اعتراضی در جامعه بود و همین رمز ماندگاری او شد.

به گفته وی، جایزه جلال، نه شخص او بلکه شخصیت اجتماعی او را در بر گرفت.

صالحی امیری ابراز امیدواری کرد این جایزه منشا تداوم انسجام میان ملت های حوزه فارسی زبان شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین ابراز امیدواری کرد، حضور افغانستان در این دوره از جشنواره جلال آل احمد، سرآغازی باشد تا همه کشورهای فارسی زبان به این جایزه دعوت شوند و این جشنواره شکل بین المللی به خود پیدا کند و با این جایزه جهانیان بدانند ایران اسلامی مهد فکر، اندیشه، تمدن، قلم و اندیشه است.

انتهای پیام/