پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | اشتون کارتر: آمریکا خواهان پایان عملیات موصل، پیش از پایان سال است

اشتون کارتر: آمریکا خواهان پایان عملیات موصل، پیش از پایان سال است

سرویس بین الملل -  اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه وارد اربیل و براساس اعلام برخی منابع در دیدار با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق خواهان پایان عملیات آزادسازی موصل قبل از پایان سال میلادی جاری و اعزام نیروهای بیشتر آمریکایی به شمال عراق شد.

به گزارش فانوس به نقل از ایرنا، منابع خبری در اربیل گفتند: هیات آمریکایی به ریاست وزیر دفاع آمریکا در دیدار با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، ضمن گفت وگو در خصوص جزئیات روند عملیات آزادسازی موصل خواهان تسریع در عملیات آزادسازی موصل و پایان کنترل داعش بر موصل قبل از پایان سال میلادی جاری شد و تاکید کرد آمریکا درصورت موافقت حکومت اقلیم و دولت عراق نیروهای بیشتری را روانه اقلیم کردستان عراق می کند.

منابع مستقل در حاشیه این دیدار به خبرنگار ایرنا در اربیل گفتند: اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا با اشاره به حساس تر شدن روند عملیات به جهت نزدیک شدن نیروها به موصل، خواهان فرماندهی مستقیم نیروها توسط بارزانی و ارتباط مستمر با حیدرالعبادی نخست وزیر عراق شده است.
اشتون کارتر براساس سخنان این منبع که خواست نامش فاش نشود، در خصوص بحران حضور نیروهای ارتش ترکیه در عراق تاکید کرده است این موضوع داخلی است و آمریکا در این خصوص دخالت نخواهد کرد.
وزیر دفاع آمریکا ظهر یکشنبه بعد از ورود به اربیل با نچیروان بارزانی نخست وزیر و مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت وگو کرد.
براساس بیانیه صادره از سوی دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق، در این دیدار دو طرف در خصوص عملیات موصل بحث و گفت وگو کرده اند و بارزانی خواهان توافق برای مدیریت موصل بعد از داعش شد.
بیانیه صادره تصریح کرده است وزیردفاع آمریکا خواهان حمایت و هماهنگی کامل نیروهای پیشمرگه با نیروهای ارتش عراق شد.
در پی این دیدار بریت مک گورک نماینده رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف بین المللی، با نوفل حمادی استاندار موصل در اربیل دیدار و در یک کنفرانس مطبوعاتی، اعلام کرد: آمریکا به دقت روند عملیات موصل را رصد می کند و برای آنها هماهنگی بیشتر ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه مهم است.
وی افزود: تمام آمادگی ها از سوی دولت عراق برای استقرار آوارگانی که از موصل فرار می کنند تمام شده است و باید برای بعد از پایان جنگ جهت بازگشت نیز تدابیر لازم اندیشیده شود.
بریت مک گورک، بعدازظهر امروز با کوسرت رسول علی و دکتر برهم احمد صالح دو تن از مسئولان اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز دیدار و گفت و گو کرد.
در بیانیه صادره از سوی دفتر کوسرت رسول علی در خصوص این دیدار آمده است، در این دیدار در خصوص روند عملیات موصل و هماهنگی بیشتر نیروهای عمل کننده بحث شده است. 

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات