پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | مسئولان دوتابعیتی برکنار می‌شوند/ اگر اعدام قاچاقچیان نبود وضعیت اعتیاد بدتر بود

در نشست خبری سخنگوی قوه‌ قضاییه مطرح شد

مسئولان دوتابعیتی برکنار می‌شوند/ اگر اعدام قاچاقچیان نبود وضعیت اعتیاد بدتر بود

سرویس اجتماعی - حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست خبری امروز خود در جمع نمایندگان رسانه‌ها به تشریح و تبیین آخرین وضعیت پرونده‌های معروف پرداخت و به پرسش‌های متعدد خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در یکصدوسومین نشست خبری با خبرنگاران در رابطه با افراد دو تابعیتی و دارای گرین کارت گفت:‌ قانون در رابطه با افراد دو تابعیتی تعیین تکلیف کرده است وسازمان بازرسی کل کشور اقدامات لازم را انجام داده و به دستگاه‌های مربوطه تذکر داده است، همچنین مجلس نیز در حال رسیدگی به قوانین در این رابطه است.

وی ادامه داد‌: تعدادی از افرادی که مسلم شده است دو تابعیتی هستند از سمت خود کنار گذاشته شده‌اند، اما از جزئیات ریز پرونده اطلاع ندارم.

وی افزود: گزارش‌هایی آمده است که سازمان بازرسی و دولت در حال رسیدگی به پرونده این افراد است، که اگر قطعا  محرز شود آن‌ها دو تابعیتی هستند، کنار گذاشته می‌شوند. در غیر این صورت جرم رخ داده و اگر مسئول ذی‌ربط نیز این افراد را از سمت‌شان عزل نکند، وی هم جرم است.

محکومیت متهمان پرونده ارزی

سخنگوی دستگاه قضا در رابطه با آخرین وضعیت پرونده ارزی گفت: یدالله روزچنگ به 20 سال حبس و برگرداندن 181 میلیارد تومان محکوم شد.

معاون اول قوه قضائیه افزود: همچنین لقمان روز چنگ به 20 سال حبس محکوم و برگرداندن 200 میلیون تومان، محمدرضا رشیدی به 12 سال حبس و عودت مال بیش از 8 میلیارد تومان، کاظم باغ شیرین به 12 سال حبس محکوم شدند.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: حکم پرونده سامان حسن سلطانی نقض و سه سال حبس انور روز چنگ نیز تایید شد.

جزئیات بازپرداخت مطالبات سپرده‌گذاران تعاونی ثامن

سخنگوی قوه ‌قضاییه در ادامه با اشاره به پرونده شرکت اعتباری ثامن و لزوم باقی ماندن پرداخت مطالبات 24 هزار نفر از سپرده‌گذاران این شرکت اعتباری افزود: براساس توافقات انجام شده مقرر شد تا افرادی که تا سقف 200 میلیون تومان سپرده در این شرکت تعاونی داشته‌اند، از 17 مهر گذشته بتوانند 35 میلیون تومان از سپرده‌شان را نقدی و مابقی را در 14 قسط یک ماهه دریافت کنند.

همچنین کسانی که میزان سپرده‌گذاری‌شان در این شرکت اعتباری تا سقف 300 میلیون تومان است، از 27 مهرمی‌توانند، 35 میلیون تومان سپرده‌گذاری‌شان را نقدی و مابقی را در 17 قسط یک ماهه دریافت کنند.

وی گفت: همچنین سپرده‌گذارانی که میزان سپرده‌شان در این شرکت اعتباری بیش از 300 میلیون تومان است، می‌توانند به صورت تهاتری مطالبات‌شان را از شرکت‌هایی که از شرکت اعتباری ثامن تسهیلات دریافت کرده‌اند تسویه کنند.

واکنش اژه‌ای به حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر

اژه‌ای در ادامه نشست با اشاره به کشف بیش از 10 تن مواد مخدر در مهر سال جاری افزود: در این مدت بیش از 10 تن انواع مواد مخدر شامل 9 تن تریاک و 491 کیلوگرم هروئین کشف شد و با توجه به نظر برخی کارشناسان که معتقدند میزان مواد مخدر کشف شده تنها یک ‌پنجم مواد مخدری است که وارد کشور می‌شود، می‌توان به حجم وسیع مشکلات و گرفتاری‌هایی که مواد مخدر برای خانواده‌ها به وجود می‌آورد پی برد.

وی با انتقاد از کسانی که مدعی حذف اعدام قاچاقچیان به مواد مخدر هستند، گفت: برخی می‌گویند اعدام قاچاقچیان مواد مخدر جواب نداده، البته ما هم معتقدیم همه محکومان مواد مخدر نباید اعدام شوند، ولی باید به این سوال پاسخ داد که با چه استدلالی می‌گویند اعدام قاچاقچیان موادمخدر جواب نداده؟ چرا که معلوم نیست اگر این اعدام‌ها نمی‌شد وضعیت چگونه بود.

سخنگوی قوه‌ قضاییه اضافه کرد: از سوی دیگر براساس قانون می‌بایست اقدامات دیگری در کنار مجازات اعدام قاچاقچیان انجام می‌شد که متاسفانه این اقدامات انجام نشده است.

اژه‌ای گفت: براساس قانون مبارزه با مواد مخدر و اصلاحیه آن قانون در سال 89 مقرر شده بود اردوگاه‌هایی برای محکومان مواد مخدر احداث شود و تدابیری از جمله بیمه معتادان اتخاذ شود تا معتادانی که قادر به درمان اعتیاد خود نیستند، بتوانند با حمایت‌های دولتی درمان شوند که متاسفانه این اقدامات صورت نگرفت.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال ما معتقدیم نباید در مبارزه با مواد مخدر تخفیفی داده شود، ولی از دیگر سو از هر گونه پیشنهاد جدید که بازدارنده‌تر از قوانین فعلی است، استقبال می‌کنیم و ما ملتزم به قانون هستیم.

جزئیات پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه

سخنگوی قوه‌ قضاییه همچنین با اشاره به پرونده جنجالی صندوق ذخیره ارزی فرهنگیان و بانک سرمایه در تشریح جزئیاتی از این پرونده گفت: تا این لحظه 8 نفر در خلال رسیدگی به این پرونده بازداشت شدند و تخفیفات در خصوص آن ادامه دارد.

وی گفت: البته ممکن است برخی از بازداشت ‌شدگان با قرار وثیقه آزاد شوند یا افراد دیگری تحت تعقیب قرار گیرند.

انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات