پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | استقبال سرد نمایندگان مجلس از تغییرات کابینه دولت یازدهم/ کار سخت مجلس برای رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی

فانوس گزارش می‌دهد:

استقبال سرد نمایندگان مجلس از تغییرات کابینه دولت یازدهم/ کار سخت مجلس برای رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی

سرویس سیاسی - نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به تغییر کابینه دولت و شائبه انتخاباتی بودن آن واکنش نشان دادند و تأکید کردند که وزرای پیشنهادشده برای تصدی پست وزارتخانه‌های آموزش‌وپرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان هیچ تناسبی با این وزارتخانه‌ها ندارند و مجلس برای دادن رأی اعتماد به آن‌ها، کار سختی پیش رو دارد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی فانوس، پیش از ظهر امروز و در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، رئیس‌جمهور در راستای اجرای اصل 133 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، «فخرالدین دانش آشتیانی»، «سید رضا صالحی ‌امیری» و «مسعود سلطانی فر» را به‌عنوان وزرای پیشنهادی آموزش‌وپرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان معرفی کرد.

دولت نباید رؤسای ستادهای انتخاباتی‌اش را به‌عنوان وزیر به مجلس معرفی کند

هنوز دقایقی از اعلام وصول نامه معرفی وزرای پیشنهادی آموزش‌وپرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان نگذشته بود که محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پیش از پایان نشست علنی امروز مجلس در تذکری شفاهی نسبت به رویه تغییر کابینه به‌خصوص برکناری وزیر آموزش‌وپرورش انتقاد کرد و گفت: دولت نباید افرادی را که رئیس ستاد انتخاباتی آنان بوده‌اند را به‌عنوان وزیر به مجلس شورای اسلامی معرفی کند.

زاهدی با تأکید بر اینکه انتخاب وزرا و معرفی آنان به مجلس نباید با رویکردهای سیاسی انجام شود تصریح کرد: رئیس‌جمهور در معرفی وزرا باید همه‌جانبه نگر باشد و با مجلس این‌گونه رفتار نکند چراکه در اذهان مردم تأثیر منفی می‌گذارد و در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری مردم پاسخ مناسبی را نسبت به این عملکرد دولت خواهند داشت.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین از سیاسی‌کاری وزیر مستعفی آموزش‌وپرورش نسبت به انتصاب فردی به‌عنوان رئیس صندوق ذخیره فرهنگیان در آخرین ساعات حضور در پست وزارت آموزش‌وپرورش هم انتقاد کرد و گفت: چرا آقای وزیر در آخرین لحظات حضورش در سمت وزارت آموزش‌وپرورش، آن فرد را به‌عنوان رئیس صندوق ذخیره فرهنگیان معرفی کرد؟ این اقدام وزیر شائبه سیاسی بودن دارد، وزیر جدیدی که انتخاب می‌شود باید این انتصاب را انجام می‌داد.

دولت وزرایی را برگزیند تا در فرصت باقی‌مانده کارها را پیش ببرند

از سوی دیگر، منوچهر جمالی، نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود به تغییرات کابینه دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: صلاح است که همکاران وزرایی را برگزینند تا در فرصت باقی‌مانده کارهای باقی‌مانده را به‌خوبی به‌پیش ببرند و بهتر است دولت با همفکری مجلس موفق‌تر عمل کند.

این نماینده مجلس دهم تأکید کرد: با عنایت به مشکلات موجود، مردم انتظار دارند تا گشایش و رونق اقتصادی را در مدت باقی‌مانده در عمل مشاهده کنند؛ برخورد قوه قضاییه و دولت با فساد اقتصادی و اداری و دریافت‌های نجومی و ناحق لازمه برون‌رفت از مشکلات و رفع نگرانی مردم است.

رئیس‌جمهور با مردم روراست باشد

سید حسین نقوی حسینی، نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی هم پیش از پایان نشست علنی صبح امروز مجلس در تذکری شفاهی نسبت به تغییرات انتخاباتی کابینه و وزرای پیشنهادی انتقاد کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، رئیس‌جمهور را به روراست بودن دعوت و این پرسش را مطرح کرد که تغییر وزرای کابینه با رویکرد سیاسی چه مشکلی را حل می‌کند؟

نماینده مردم ورامین معتقد است که تغییرات کابینه باید در جهت رفع مشکلات معیشتی مردم و خروج از رکود اقتصادی و رفع بیکاری جوانان باشد، که اگر این‌گونه بود، نمایندگان مجلس حتماً از آن استقبال می‌کردند.

نقوی حسین در ادامه تذکرش به مشکلات وزارت آموزش‌وپرورش هم اشاره کرد و گفت: آقای روحانی! مشکلات آموزش‌وپرورش با تغییر وزیر چگونه حل می‌شود؟ صندوق ذخیره فرهنگیان غارت شد، بیمه بازنشستگان با مشکل مواجه شده است،‌ فشار بر معلمان برای کاهش ساعت کاری و مشکلات بازنشستگان با این تغییرات چگونه حل خواهد شد و کلاً این‌گونه تغییر کابینه چه تأثیری در این روند دارد؟

نماینده مردم ورامین خاطرنشان کرد: تغییرات کابینه باید با رویکرد رفع مشکلات اقتصادی کشور باشد اما تغییرات کابینه انتخاباتی است و مشکلی را هم حل نمی‌کند.

کار سخت مجلس برای رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی

سید حسین نقوی حسینی، نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه انتقادهایش نسبت به تغییرات کابینه یازدهم آن‌هم در مدت 8 ماه باقیمانده تا پایان دولت یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی فانوس گفت: نگاه مجلس شورای اسلامی به نامزدهای معرفی‌شده برای تصدی پست وزارتخانه‌های آموزش‌وپرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان نشان می‌دهد که این افراد به‌هیچ‌وجه به این وزارتخانه‌ها نمی‌چسبند و با وزارتخانه‌های مربوطه هیچ ارتباطی ندارند. به‌عنوان‌مثال آقای سلطانی فر که برای تصدی پست وزارت ورزش و جوانان معرفی‌شده است چه سابقه‌ای در حوزه ورزش و جوانان دارد؟ آیا ورزشکار بوده است یا فعالیت ورزشی خاصی داشته است؟ سایر معرفی‌شدگان برای دو وزارت خانه دیگر هم همین‌طور هستند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: با نگاه مجلس، قطعاً رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی با مشکل روبرو خواهد شد.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در ادامه بابیان اینکه تغییر در کابینه دولت یازدهم اگر در راستای تغییر و تحول در حوزه‌های اشتغال، تولید، خروج از رکود، تسهیل فعالیت‌های اقتصادی، حل مشکلات جوانان و غیره که در حال حاضر مسئله اصلی مردم محسوب می‌شود و منتظر تغییرات در معیشت خودشان هستند، بود شاید تصورات دیگری ایجاد نمی‌کرد گفت: این تغییرات دارای رویکرد سیاسی با کارکرد انتخاباتی است، چون همه می‌دانند که چه وزیر انتخاب بشود و چه سرپرست اداره وزارتخانه را بر عهده بگیرد، در این مدت کوتاه و سال پایانی دولت که سال انتخابات هم هست، نه می‌تواند شق‌القمر کند و نه تحول و اقدام خاصی انجام دهد.

سخن پایانی

تغییر کابینه دولت با محوریت پذیرش استعفای سه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش‌وپرورش و ورزش و جوانان در حالی کلید خورده است که از اساس انجام این کار درست درحالی‌که 8 ماه تا پایان عمر دولت یازدهم باقیمانده است، به‌نوعی کج‌سلیقگی محسوب می‌شود و به اذعان بسیاری از کارشناسان، بهتر بود دولت در سال انتخابات، تغییرات اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت مردم را در دستور کار قرار می‌داد.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات