پایگاه اطلاع رسانی فانوس | جریمه 500 هزار خودرو فاقد معاینه فنی به امید کاهش آلودگی هوا

جریمه 500 هزار خودرو فاقد معاینه فنی به امید کاهش آلودگی هوا

سرویس اجتماعی - طرح LEZ بار دیگر از صبح امروز در تهران آغاز شد و خودروهای فاقد معاینه فنی توسط دوربین های محدوده زوج و فرد جریمه می شوند.خودروهای فاقد برگه معاینه فنی معتبر(سیمفا) هر روز 500 هزار ریال جریمه خواهند شد.

به گزارش فانوس به نقل از میزان، اول مهرماه امسال طرح LEZبرای مقلابله با آلودگی هوا پس از تصویب شورای عالی ترافیک در تهران آغاز شد. براساس این طرح قرار بود به منظور کاهش آلودگی هوای شهر تهران خودروهای فاقد معاینه فنی حق ورود به محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک ر نداشته باشند و در صورت ورود خودروهای فاقد معاینه فنی، آنها اعمال قانون شوند. به همین منظور دوربین های محدوده زوج و فرد پلیس به سیستم سامانه یکپارچه مدیریت معاینه فنی (سیمفا)متصل شد. 

با بازگشایی مدارس و افزایش ترافیک این طرح از اول مهر در پایتخت اجرا شد. طرحی که اجرای آن باعث شد صف های طولانی در مقابل معاینه فنی ایجاد شده و این مراکز در دوشیف بدون توقف از ساعت 7:30 صبح تا 24 فعالیت کنند. 

اعتراض تاکسیرانی/ مهلت بدهید

در این بین میثم مظفر مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران با حضور در شورای شهر خواستار مهلت دادن به تاکسی های شهر تهران برای دریافت معاینه فنی شد و گفت: بسیاری از تاکسی های تهران که عمر بالای هشت سال دارند از رده خارج نشده و مشغول فعالیت در محدوده مرکزی تهران هستند.اگر فرصت لازم داده نشود این خودروها نمی توانند به فعالیت ادامه دهند. 

توقف موقت طرح

هنوز 10 روز از اجرای طرح نگذشته بود که رئیس پلیس راهور  تهران از توقف اجرای طرح ال. ای زد، خبر داد و گفت: براساس تصمیم مسئولان این طرح به صورت موقت متوقف شده و جریمه خودروها در روزهای اجرای قانون اعمال نمی شود. 

 سردار حسینی اعلام کرد توقف طرح موقتی است تا خودروهای فاقد معاینه فنی بتوانند در این فرصت برای گرفتن برگه معاینه فنی اقدام کنند. 

اعتراض شورای شهر به توقف طرح و بخشیدن جریمه ها

در حالی که  اجرای طرح LEZ از سوی پلیس راهور متوقف شده بود، معصومه آباد عضو شورای شهر با انتقاد صریح از پلیس راهور اعلام کرد این مرجع حق نداشته است بدون اطلاع شورای شهر، وزارت کشور و مراجع قانونی به صورت خودسر اجرای طرح را متوقف کند. این توقف اجرای طرح غیر قانونی است.

آغاز طرح از اول آبان
با فشار شورای شهر پلیس راهور اعلام کرد اجرای طرح متوقف نشده است و ماموران پلیس به صورت دستی خودروهای فاقد معاینه فنی را جریمه کرده و از روز اول آبان بار دیگر دوربین ها خودروهای فاقد معاینه فنی را اعمال قانون می کنند. 

جریمه 50 هزار تومانی در انتظار متخلفان

سردار تیمور حسینی رئیس پلیس راهور تهران گفت: از امروز شنبه - اول آبان- دوربین های محدوده طرح زوج و فرد خودروهای فاقد معاینه فنی را جریمه می کنند. 

وی ادامه داد: این خودروها هر روز اگر وارد محدوده زوج و فرد شوند، روزی 500 هزار ریال جریمه می شوند. 

رئیس پلیس راهور تهران گفت: مهلت قبلی فقط برای گرفتن معاینه فنی خودروها بود و پلیس از این پس خودروهای فاقد معاینه فنی را جریمه می کند. 

400 هزار خودرو معاینه فنی ندارند 

در همین حال نواب حسینی منش مدیرعامل ستاد معاینه  فنی شهر تهران در مورد معاینه فنی خودروهای شهر تهران گفت: براساس اعلام پلیس قبل از اجرای طرح LEZ یک میلون و 800 هزار خودرو فاقد معاینه فنی بودند اما این آمار پس از اجرای طرح به 400 هزار خودرو کاهش یافت. 

وی ادامه داد:در سال گذشته از  هر 100 خودرو که به مراکز معاینه فنی مراجعه می کردند، 7 خودرو به علت مشکلات فنی و زیست محیطی رد می شدند.امسال این تعداد به 15 خودرو افزایش پیدا کرده است.

 

حسینی منش دلیل افزایش میزان رد شدن خودروها در تست های معاینه فنی را حضور خودروهای معیوب پس از اعلام اجرای طرح LEZ دانست و گفت: این خودروها برای بار اول بود که اقدام به دریافت معاینه فنی می کردند. 

به نظر می رسد راهکار LEZ بتواند اندکی از آلودگی هوای تهران در اوج وارونگی هوا بکاهد،اگرچه راه حلی مطمئن برای کاهش آلودگی هوا نیست.
انتهای پیام/ 

لینک سریع

#

تبلیغات