پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | قاتل خاموش جان 13 نفر را در یک ماه گرفت!

رئیس پژوهش اورژانس کشور در گفت‌وگو با فانوس

قاتل خاموش جان 13 نفر را در یک ماه گرفت!

سرویس اجتماعی - رییس اداره آموزش و پژوهش اورژانس کشور از مرگ خاموش 13 نفر در مهر سال جاری براثر گاز گرفتگی خبر داد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد، از ابتدای سال 90 تاکنون بیش از 3 هزار نفر بر اثر مسمومیت ناشی از گاز منواکسید کربن جان باخته‌اند.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، دکتر "فرهاد رضوانی" در گفت‌‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی فانوس با بیان این که هر ساله با شروع فصل سرما، تعداد زیادی از شهروندان بر اثر گازگرفتگی جان می‌بازند، گفت: بی‌بو و رنگ بودن گاز منو اکسیدکربن سبب می‌شود تا اغلب افراد هنگام خواب جان خود را از دست بدهند، به طوری که از ابتدای فروردین سال جاری تاکنون 193 نفر در سراسر کشور بر اثر گازگرفتگی جان خود را از دست  داده‌اند.

وی با اشاره به این که 80 درصد کشته‌های مسمومیت ناشی از گازگرفتگی بزرگسال هستند، تاکید کرد:  آمارها نشان می‌دهد، در سال گذشته 626 نفر ، سال نود و سه  626 نفر، سال نودو دو 828 نفر، سال نود و یک 697 و سال نود 965 نفر در سراسر کشور بر اثر گازگرفتگی جان باخته‌اند.

دکتر رضوانی در ادامه علایم و نشانه‌های مسمومیت با گاز منوکسیدکربن را به شرح زیر اعلام کرد و گفت: سردرد، دو بینی، وزوز گوش، اختلالات گوارشی همچون تهوع، کاهش سطح دید و هوشیاری و در نهایت ایست قلبی از جمله علایم و نشانه‌های بارز گازگرفتگی به حساب می‌‌‌‌آید

رییس اداره آموزش و پژوهش اورژانس کشور تاکید کرد: با رسیدن فصل سرما و استفاده از وسایل گرمایشی به ویژه گازسوز، توجه به نکات موثر در ‌پیشگیری از مسمومیت با منوکسیدکربن دارای اهمیت می‌شود و سالانه بخشی از مرگ و میرهای گزارش شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور، به مسمومیت ناشی از منوکسیدکربن تعلق دارد.

دکتر رضوانی در ادامه با بیان این که ‌استفاده از بخاری‌های بدون دودکش تنها در محیط هایی که دارای تهویه و جریان مناسب هواست، همچون مکان‌های عمومی پر تردد مجاز است، توصیه کرد: هنگام استفاده از بخاری‌های نفتی و گازی، برای پیشگیری از مسمومیت با گاز منوکسید کربن، اطمینان ‌از نصب صحیح و کارکرد مناسب دودکش‌ها الزامی است. 

وی افزود: پیش از روشن کردن بخاری‌های گازی در ابتدای فصل سرما ابتدا می‌بایست مطمئن شد که آیا دودکش ‌بخاری درست به بدنه بخاری متصل شده است؟ مسیر دودکش سقفی بخاری باز است یا در اثر ‌مانعی  طی فصل‌های گرم سال، بسته شده است؟ اتصال لوله گاز به بدنه بخاری گازی به درستی ‌صورت گرفته است؟ بخاری استاندارد و دارای پیلوت هست تا به محض خاموش شدن شعله جریان گاز قطع شود؟ پس از روشن‌کردن بخاری آیا لوله دودکش با لمس دست سرد است ‌یا گرم؟ در صورت سرد بودن دودکش، تهویه به درستی انجام نمی‌شود و گاز در محیط در حال پخش ‌شدن است.
 انتهای پیام /

 

لینک سریع

#

تبلیغات