پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | مرثیه‌سرایی برای جبران 120 میلیارد کسری مخزن آب

وضعیت قرمز آب‌های زیرزمینی در گزارش فانوس

مرثیه‌سرایی برای جبران 120 میلیارد کسری مخزن آب

سرویس اجتماعی - دبیر اجرایی طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی اعلام کرد: کسری مخازن آب‌های زیرزمینی از مرز 120 میلیارد متر مکعب گذشته است.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، مهندس عبدالله فاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با بیان این که امروز بیش از 355 دشت ممنوعه در کشور وجود دارد، عنوان می‌کند: شاخص پایش آبی در 21 استان کشور در وضعیت تنش آبی، تنش آبی شدید و کمبود آب  است و تنها 10 استان کشور در شاخص پایش آبی قابل تحمل قرار دارند .

به گفته وی در حال حاضر سرانه آب تجدیدپذیر به ازای هر نفر به هزار و 600 متر مکعب رسیده است، شرایطی که به آب‌های زیرزمینی فشار مضاعفی را وارد می‌کند.

دبیر اجرایی طرح احیاء و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی ایران علل بروز بحران در منابع آب زیرزمینی را نبود نگرش سیستمی، سیاستگزاری‌های ناکارآمد و وضع قوانین نامناسب با وضعیت آب کشور بر شمرد و گفت: این رویه نیازمند اصلاح است و در این راه مردم و همه دستگاه‌ها موظف هستند، با دولت همکاری کنند.

وی ادامه داد: طرح احیاء و تعادل بخشی  منابع آب زیرزمینی دارای 15 پروژه است که 11 مورد مربوط به وزرات نیرو است.

مهندس فاضلی افزود: اصلاح مقررات ناقض حقوق آب و وضع قوانین مناسب با شرایط بحرانی آب کشور و جدیت در اجرای آن، اصلاح ساختار بخش آب کشور با رویکرد مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز، خودداری از توسعه سطح زیر کشت در دشت‌های ممنوعه، ارتقای آگاهی‌ها و ایجاد بستر فرهنگی و تامین اعتبارات لازم طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، تعیین تعرفه آب بهاء و حق‌النظاره برای مصارف آب و بالاخره توسعه تجارت آب مجازی، میسر است.

وی در ادامه  پاسخ به پرسشی درباره این که از چه زمانی سفره‌های آب زیرزمینی کشور دچار کمبود آب شدند، بیان داشت:  مشکلات سفره‌های آب زیرزمینی در نقاط مختلف کشور فرق دارد. برداشت  برخی از دشت‌های کشور در دهه ۴۰ و بعضی در دهه ۵۰ ممنوع اعلام شده است.

دبیر اجرایی طرح احیاء و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی ایران با اشاره به این که امروز ۶۵ درصد از آب‌ مصرفی کشور از سفره‌های آب زیرزمینی تأمین می‌شود، تصریح کرد: بیشتر هیدروگراف‌های مخازن آب زیرزمینی نشان می‌دهند که روند کاهش حجم آب در سفره‌های آب زیرزمینی در سال‌های ۷۵ و ۷۶ تشدید شده است و ادامه این روند موجب شده است تا در ۷ سال اخیر بحران بیش از گذشته شدت یابد و خود را نشان دهد.

فرونشست  دشت‌های کشور 5 برابر میانگین!

فاضلی با اشاره به این که بهره‌برداری غیراصولی منابع آبی زیرزمینی سبب شده فرونشست دشت‌های ایران پنج برابر بالاتر از شرایط بحرانی باشد، یادآور شد: حتی فرونشیت در برخی دشت‌های کشورمان 6 برابر بیشتر از شرایط بحرانی معیارهای جهانی بوده است.

وی با اشاره به افزایش و تسریع فرونشست در دشت‌های کشور تصریح کرد: در حالی که معیارهای جهانی پنج سانتی متر نشست را بحرانی می‌داند، بررسی‌ها نشان داده که فرونشست دشت رفسنجان و کاشمر ۳۰ سانتی متر و مشهد و زرند ۲۵ سانتی متر بوده است.

دبیر طرح احیاء و تعادل بخشی و تغذیه آب‌های زیرزمینی کشور فرونشست دشت‌های قزوین را ۲۴ سانتی‌متر، ساوجبلاغ ۲۲ سانتی‌متر، کرمان ۲۰ سانتی‌متر، تهران ۱۷ و نیشایور و گلپایگان ۱۲ سانتی متر عنوان کرد.

وی افزایش خطر زلزله، حفر چاله‌های بزرگ، سیل، خسارت به منازل مسکونی را از دیگر پیامدهای فرونشست زمین برشمرد و تاکید کرد: که به دلیل برداشت و بهره‌برداری بیش از حد در طول سال‌های متمادی، منابع آبی زیرزمینی کشور در حال نابودی است.

انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات