پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | از ترمیم کابینه تا توجه به ایران در مناظره‌های آمریکا

دکه گردی فانوس:

از ترمیم کابینه تا توجه به ایران در مناظره‌های آمریکا

سرویس سیاسی - سرمقاله‌ها و یادداشت‌های امروز برخی از روزنامه‌های رسمی و مهم کشور به موضوعاتی نظیر پایان‌نامه‌فروشی، پشت پرده چرخش سیاسی حریری در لبنان، ترمیم کابینه از نگاهی دیگر، گلوله‌های مشقی، توجه به ایران در مناظره‌های آمریکا، فتنه در موصل چگونه شکل گرفت و چگونه خاموش شد، انتخاب بین بد و بدتر، آیا حل مشکلات فراوان اقتصادی در اولویت نبود، سیاست‌های ابلاغی و اخلاق انتخاباتی و روی پوست شهر اختصاص دارد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی فانوس، نویسندگان سرمقاله‌ها و یادداشت‌های روزنامه‌های امروز "شنبه 95.08.01" به موضوعاتی نظیر پایان‌نامه‌فروشی، پشت پرده چرخش سیاسی حریری در لبنان، ترمیم کابینه از نگاهی دیگر، گلوله‌های مشقی، توجه به ایران در مناظره‌های آمریکا، فتنه در موصل چگونه شکل گرفت و چگونه خاموش شد، انتخاب بین بد و بدتر، آیا حل مشکلات فراوان اقتصادی در اولویت نبود، سیاست‌های ابلاغی و اخلاق انتخاباتی و روی پوست شهر پرداختند.

شهروند

روزنامه شهروند در بخشی از یادداشت امروز خود با عنوان «پایان‌نامه‌فروشی» نوشت: نخستین و مهم‌ترین علت این پدیده از میان رفتن استقلال نهاد دانشگاه و درواقع شکل‌نگرفتن کامل این استقلال است. البته درشرایط فعلی نمی‌توان مدعی شد که با استقلال نهاد دانشگاه فساد علمی! نیز برچیده شود، ولی می‌توان گفت که بدون حرکت به سمت این استقلال ممکن نیست فساد مذکور برچیده شود، هرچند عوامل دیگری نیز موثر هستند. البته آن عوامل را هم می‌توان در ذیل استقلال نهاد دانشگاه‌ها به مرور حل‌وفصل کرد. اصالت یافتن مدرک و مقاله و پایان‌نامه و... موجب کُشته‌شدن علم شده است. کارگزینی‌ها فقط مدرک را می‌شناسند، ارتقای مقام فقط به داشتن مدرک مربوط است. درحالی که در یک جامعه سالم کاری به مدرک ندارند، بلکه به دانش و علم فرد کار دارند و مدرک فقط رسمیت یافتن این دانش است.

جوان

روزنامه جوان هم در بخشی از یادداشت امروز خود با عنوان «ترمیم کابینه با کدام رویکرد» نوشت: تغییر و تحول در کابینه‌ امری معمول در همه دولت‌هایی است که به تناسب اهداف و برنامه‌های پیش‌بینی کرده خود گام برمی‌دارند. بعضاً دیده می‌شود این تغییرات در برخی کابینه‌ها در طول چهار سال، بیش از چند بار صورت می‌پذیرد و جالب آنکه چنین تغییراتی نزد افکار عمومی نه تنها منفی به نظر نمی‌آید، بلکه آن را ناشی از پویایی دولت برای پیشبرد برنامه‌ها و وعده‌هایی که در دوران تبلیغات انتخاباتی رئیس‌جمهور متعهد شده بود، می‌دانند، اما اینکه چرا چنین تصمیماتی را مردم با نگاه نه چندان مثبت و چه بسا منفی می‌نگرند، حکایتی است که باید عامل آن را در پیش‌زمینه‌های ذهنی مردم از رفتار دولت‌ها دانست. دولتی که از دیدگاه ارسطو به خاطر زیستن به وجود می‌آید و به خاطر خوب زیستن ادامه حیات می‌‌دهد یا از منظر بسیاری از اندیشمندان و متفکران حوزه اندیشه و اخلاق باید رفتار درست را چنین دولت‌هایی بی‌وقفه پرورش داده و زندگی مردم را رونق دهد و اخلاق جامعه را اصلاح و کنترل کند و به مثابه یک نهاد و قالب‌دهنده زندگی اخلاقی برای تعالی بشر از لحاظ جسمی و روحی نقش و رسالت خود را به درستی ایفا کند، طبیعی است که همواره نیاز به بازنگری، تغییر، تحول و ترمیم خواهد بود.

خراسان

«پشت پرده چرخش سیاسی حریری درلبنان» نیز عنوان یادداشت امروز روزنامه خراسان است که در بخشی از آن آمده است: بیش از 30 ماه است که لبنان به دلیل «خلاء ریاستی» در یک بن بست سیاسی گیر افتاده است. آنچه «خلاء ریاستی» در لبنان خوانده می شود، به تاریخ 25 مه 2014 و پایان دوره ریاست جمهوری «میشل سلیمان» باز می گردد. از آن تاریخ تاکنون احزاب و جریان های سیاسی لبنان نتوانسته اند، برسر معرفی گزینه ای مشترک به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری به توافق برسند. بنا به قانون، رئیس جمهور لبنان فقط از میان مسیحیان توسط پارلمان این کشور برگزیده می شود. با این حال ترکیب کنونی جریان های سیاسی داخل پارلمان امکان توافق بر یک رئیس جمهور جدید را که رای نیم به اضافه یک نمایندگان (65 رای) را داشته باشد، دشوار ساخته بود. از میان 128 کرسی پارلمان مطلقا هیچ یک از جریان های سیاسی واجد اکثریت لازم برای تعیین رئیس جمهور نبودند. ناگزیر رئیس جمهور لبنان تنها از طریق ائتلاف گروه های سیاسی امکان پذیر بود که این خود تاکنون میسر نگردیده بود. در این کشمکش سیاسی حزب ا... و احزاب همپیمان با آن موسوم به ائتلاف 8 مارس از ریاست جمهوری میشل عون حمایت می کنند و جریان مقابل یعنی جریان 14 مارس به رهبری سعد حریری حامی ریاست جمهوری سمیر جعجع هستند. با این حال این روز ها شاهد یک گردش سیاسی و عقب نشینی استراتژیک از سوی جریان 14 مارس و شخص سعد حریری بوده ایم. حریری در یک کنفرانس مطبوعاتی به صورت رسمی از مواضع قبلی خود عقب نشسته و حمایتش را از میشل عون نامزد مورد حمایت حزب ا... لبنان اعلام کرده است. این چرخش مواضع در سه سطح بین المللی، منطقه ای و داخلی قابل بررسی است.

ابتکار

روزنامه ابتکار هم در بخشی از سرمقاله امروز خود با عنوان «ترمیم کابینه باکدام متر؟» نوشت: این روزهاداغ ترین اخبار رسانه ها پیرامون چرایی استعفا و گمانه زنی گزینه های جایگزین است. مقصد این نوشته البته چند نکته پیرامون انتخاب وزرای جانشین است. معیار انتخاب این وزرا، تا حد زیادی به چالش های امروز وزارت خانه های مربوطه بستگی دارد. در واقع شایسته است که دکتر روحانی در شاخص های انتخابش، این چالش ها را مد نظر قرار دهد. چالش هایی که کار را به استعفای وزیر کشاند. در حوزه وزارت ورزش و جوانان، با بحران کارآمدی مواجه هستیم. عملکردها در این حوزه نه جدیتی دارد و نه کارگر می افتد. بزرگترین اتفاقات ورزشی هم، حمیت و جدیتی نمی انگیزد کانتکس دکتر گودرزی برغم همه محاسن اما با کانتکس جامعه ورزش ناسازگاربود. حوزه جوانان نیز مغفول و مهجور افتاده است. این وزارتخانه، به نوعی روزمرگی مبتلا شده است. وزارت فرهنگ نیز حال و روز خوبی ندارد. قصه فرهنگ و مدیریت فرهنگی در این کشور قصه پرآب چشمی است. هنوز تکلیف ما با خیلی چیزها مشخص نشده است. نه حدود و تعریف فرهنگ مشخص شده است و نه حدود اختیارات وزیر آن. خلاصه فرهنگ نیز مبتلائاتی دارد که باید مد نظر قرار گیردیکی ازمبتلائات این حوزه عدم امنیت گفتمانی است بشدت نیازمند برقراری گفتمان فرهنگی هستیم براین اساس بایست رفت درخانه کسی که قادربه برقراری امنیت گفتمان فرهنگی نه امنیتی کردن فرهنگ باشد . وزیر مستعفی سوم، وزیر آموزش و پرورش است. ما در این حوزه با انباشت مطالبات روبرو هستیم. آموزش یکی از مهمترین حوزه ها و در عین حال مظلوم ترین است. معلمان که بار این آموزش را به دوش می کشند، فشار معیشت آنان را خمیده و خمود کرده است. خلاصه این حوزه، وزیری مطالبه گر می طلبد تا مطالبات بر زمین مانده را جبران کند.

اعتماد

«ترمیم کابینه از نگاهی دیگر» نیز عنوان سرمقاله امروز روزنامه اعتماد است که در بخشی از آن می خوانید: کسانی که هشت سال پرتنش احمدی‌نژاد را به خاطر دارند، از اینکه ٤٠ ماه از عمر دولت روحانی گذشته ولی تاکنون هیچ وزیری اخراج یا مستعفی نشده باشد، تا حدی برای آنان غیرمنتظره جلوه می‌کند. بدبین‌ترین افراد نیز گمان داشتند پس از تغییر ترکیب مجلس به نفع دولت، روحانی به سرعت دست به کار شود و حدود ٤ تا ٥ نفر از وزرای خود را تغییر دهد. ولی وی نشان داد که به آرامش و ثبات سیاسی بیش از تغییر علاقه‌مند است. همان سیاستی که در اقتصاد نیز پیگیری کرده است. فراموش نکنیم که برخی وزرای مستعفی، هیچگاه گزینه اول روحانی برای معرفی به عنوان نامزد وزیر وزارتخانه نبودند. حتی یکی از آنها چهارمین گزینه بود. با وجود این، نزد روحانی ملاحظات سیاسی عدم تغییر بر ترمیم می‌چربید. ولی انگار که مخالفان دولت پای خود را در یک کفش کرده بودند تا حداکثر فشار را به وزیر فرهنگ و ارشاد وارد کنند و او نیز بیش از این درنگ را جایز ندانست و عطای وزارتخانه را به لقایش بخشید و همین عامل فرصتی شد تا وزرای دیگری هم که در لیست انتظار بودند در کمال آرامش استعفا دهند و ترمیم به نسبت کوچکی در کابینه صورت گیرد.

شرق

روزنامه شرق هم در بخشی از سرمقاله امروز خود با عنوان «گلوله‌های مشقی» نوشت: بی‌دلیل و دور از انتظار نیست مخالفان روحانی تغییر در کابینه و کناره‌گیری سه وزیر آموزش و پرورش، ورزش و ارشاد را جدی نگیرند و سودای مطالبات بیشتری را در سر بپرورانند. شاید یکی از مهم‌ترین رویدادهای سه‌ساله‌واندی دولت روحانی در سیاست داخلی، انعقاد قرارداد نفتی ٢٠ساله به ارزش دومیلیاردو ٢٠٠ میلیون دلار با شرکت توسعه و صنعت نفت و گاز پرشیاست. این شرکت متعهد شده با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی موجب افزایش بازیافت سه میدان نفتی یاران، مارون و کوپال شود و روزانه ٧٥ هزار بشکه به تولید نفت ایران اضافه کند. این گفته وزیر نفت که با پوست‌‌کلفتی کاری را انجام دادیم که به ثمر نشست، از کشمکش‌ها و مجادلات فراوانی در پشت‌ پرده خبر می‌دهد. دولت روحانی در توسعه اقتصادی متکی بر بازار آزاد است و ازاین‌رو ناگزیر به ایجاد ثبات و امنیت و برقراری آشتی میان جناح‌های سیاسی مقتدر ذی‌نفع در مسائل اقتصادی است.

کیهان

«فتنه در موصل چگونه شکل گرفت و چگونه خاموش شد؟» نیز عنوان یادداشت امروز روزنامه کیهان است که در بخشی از آن می خوانید: «آزادسازی موصل» دو طرح پیچیده بین‌المللی و منطقه‌ای را برهم می‌زند و در واقع سرمایه‌گذاری‌های کلانی که طی دستکم 10 سال گذشته برای مهار اسلام‌گرایی انجام شده بود را به باد می‌دهد. اسناد زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند،  از سال 2006 - پس از شکست رژیم صهیونیستی از حزب‌الله لبنان در جنگ 33 روزه - آمریکا، اسرائیل و عربستان‌سعودی طرح مشترکی را با هدف درگیر کردن اسلام‌گرایان و به خصوص جبهه مقاومت با اهل سنت از طریق یک جریان به ظاهر مذهبی تنظیم و آماده‌سازی و اجرای آن را شروع کردند خبرهای موثق بیانگر آن است که آمریکا به عنوان مدیر پروژه‌ از همه امکانات منطقه‌ای استفاده کرد.

آرمان امروز

روزنامه آرمان امروز هم در بخشی از سرمقاله امروز خود با عنوان «توجه به ایران درمناظره‌های آمریکا» نوشت: مطرح شدن نام ایران در مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری درآمریکا علل و عوامل مختلفی دارد که مهم‌ترین آن تبلیغات ایران هراسانه‌ای است که در داخل آمریکا صورت می‌گیرد. برای گروه‌های بزرگی درآمریکا، ایران یک کشور ضدآمریکایی است. در نتیجه کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری در آمریکا می‌کوشند با محور قرار دادن ایران آرای آمریکایی‌ها را به خود جلب کنند. در ایران نیز مرتبا آمریکا ستیزی صورت می‌گیرد. البته آمریکایی‌ها تبلیغات برضد حاکمان تلاویو را بر ضد خود تلقی می‌کنند. موضع‌گیری‌های طرفین نسبت به هم موجب شده دوکشور به دید خوبی به هم ننگرند. این درحالی است که چنین خطری به صورت بالقوه نمی‌تواند وجود داشته باشد. هر چند آثار روحی و روانی نگرش خصمانه در عمل بین این دوکشور وجود دارد. البته دولت اوباما تلاش‌های زیادی کرد تا در این زمینه تابوشکنی کند.

حمایت

«دشمن کدام نقطه را نشانه گرفته؟» نیز عنوان یادداشت امروز روزنامه حمایت است که در بخشی از آن آمده است: پیشرفت علمی و تداوم آن، ضرورتی است که بی‌تردید، قدرت هر کشوری را تضمین کرده و جایگاه آن را در دنیا ارتقاء می‌دهد. از این‌رو، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تمرکز و توجه به علم در ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شد، به‌نحوی‌که در دهه اخیر، جمهوری اسلامی با رشدی خیره‌کننده در بین بیست کشور برتر جهان از منظر علم و فناوری قرار گرفت و سیزده برابر متوسط جهانی پیشرفت کرد؛ به‌گونه‌ای که در سال 2011، در گزارشی در مورد وضعیت علمی دنیا، تأکید شده بود که سریع‌ترین رشد علمی در تمام دنیا در ایران اتفاق افتاده است.

جام جم

روزنامه جام جم هم در یادداشت امروز خود با عنوان «انتخاب بین بد و بدتر» نوشت: سومین و آخرین مناظره بین دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون در حالی در لاس وگاس برگزارشد که نه تنها مبین رشد و تعالی دموکراسی آمریکایی نبود که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران، شاخصی از افول اخلاق انتخاباتی و پیری زودرس دموکراسی آمریکاست. شاید الکسی دوتوکویل، جورج واشنگتن، جفرسون و مدیسون هرگز تصور نمی‌کردند انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا که شاخص اصلی مدل نظام سیاسی مبتنی بر تفکیک قوا و سبک دموکراسی آمریکایی محسوب می‌شود به این مرحله از تنزل برسد که خروجی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات افرادی چون ترامپ و هیلاری باشند که 44 درصد مردم آمریکا در نظرسنجی‌ها بصراحت اعلام کنند از ترامپ متنفرند و 41درصد هم از هیلاری کلینتون ابراز تنفر کنند. به کارگیری انواع و اقسام ابزارهای تبلیغاتی برای بی‌آبرو ساختن رقیب و توسل به ادبیات سخیف همه و همه دست به دست هم داده‌اند تا نخبگان و مردم عادی آمریکا اعتراف کنند در این دوره از انتخابات ناگزیر به انتخاب بین بد و بدتر هستند .

وطن امروز

روزنامه وطن امروز هم عنوان یادداشت امروز خود را به موضوع تغییرات کابینه دولت یازدهم اختصاص داد و با طرح این سئوال که «آیا حل مشکلات فراوان اقتصادی در اولویت نبود؟» نوشت: هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند مشکلی در سطح مدیریت فرهنگی- ورزشی کشور وجود نداشته اما براحتی می‌توان ادعا کرد مشکلات و چالش‌ها در حوزه‌ اقتصادی بسیار بیشتر از سایر حوزه‌ها بوده و ترمیم در تیم اقتصادی دولت ضروری‌تر از سایر حوزه‌هاست. آقای رئیس‌جمهور، 3 وزیر فرهنگی و ورزشی را برکنار کرد تا کابینه ترمیم یابد اما بی‌انصاف‌ترین فرد جامعه هم می‌داند اقتصاد برای جراحی هیات دولت واجب‌تر است. برای اینکه بدانیم چه مشکلاتی دامن اقتصاد کشور را گرفته اصلا نیازی نیست به زحمت بیفتیم چرا که لیست بلندبالایی در این باره وجود دارد. اگر دولت می‌خواست 7 ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری، از ترمیم کابینه خود بهره‌برداری انتخاباتی هم کند بهتر بود این کار را در حوزه اقتصاد انجام می‌داد تا کمی از انتقادهای فراوان افکار عمومی بکاهد.  اقتصاد کشور در 3 سال اخیر اصلا نتوانست انتظارها را برآورده کند و مشکلات زیادی را در همه حوزه‌های اقتصادی شاهد هستیم. مسؤولان دولتی بارها فریاد زده‌اند که در دولت تدبیر و امید تورم کاهش یافته و بازار با ثبات شده است اما همین دستاورد هم مرهون یک ضعف دیگر اقتصادی بوده که دولت در کنترل آن عاجز است.

جمهوری اسلامی

روزنامه جمهوری اسلامی هم در بخشی از سرمقاله امروز خود با عنوان «ترمیم ناقص» نوشت: انتظار این بود که رئیس‌جمهور روحانی در روزهای اول بعد از تشکیل مجلس دهم برای ترمیم کابینه خود اقدام می‌کرد. با اینحال، همین اقدام دیرهنگام نیز قابل تقدیر است هر چند این یک ترمیم ناقص است و شایسته این است که آن را کامل کند. بعضی نکات مهم مربوط به ترمیم کابینه از این قرارند:  صاحبنظران با تجربه از همان روزهای آغازین تشکیل دولت آقای روحانی معتقد بودند این کابینه ضعف‌هائی دارد که مانع رسیدن دولت یازدهم به اهداف اعلام شده‌اش خواهند شد. متاسفانه برای این خیرخواهی‌ها گوش شنوائی وجود نداشت و بدین ترتیب بیش از سه سال از عمر دولت درحالی که از آن ضعف‌ها رنج می‌برد سپری شد. تعدادی از اعضاء کابینه آقای روحانی شاید به دلیل خوش ذاتی یا خوش بینی و یا دلیل دیگری که نمی‌دانیم، هنوز به ترکیب زیرمجموعه‌های خود که براساس چیدمان دولت‌های نهم و دهم شکل گرفته بودند دست نزده‌اند و یا اندک تغییری در آنها ایجاد کرده‌اند آن هم در بخش‌های غیرموثر. روشن است که دولت تدبیر و امید با شعارها و برنامه‌های اعلام شده‌اش نمی‌تواند در قالب دولت‌های نهم و دهم، به اهداف خود برسد. اینکه چرا چنین مطلب روشنی را رئیس دولت یازدهم مورد توجه قرار نداده، معمائی است که هنوز برای ما رمزگشائی نشده است.

ایران

«سیاست‌های ابلاغی و اخلاق انتخاباتی» نیز عنوان یادداشت امروز روزنامه ایران است که در بخشی از آن آمده است: ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبر معظم انقلاب در مقطع فعلی که حدود هفت ماه تا انتخابات ریاست جمهوری و نیز شورای شهر زمان داریم، نشان از اهمیت رویداد انتخابات در نظام جمهوری اسلامی و لزوم تبیین و تعیین چارچوب‌های کارآمد و به روز در این فرآیند مستمر و دائمی دارد. بویژه که در طول 37 سال گذشته و در همه موقعیت‌ها و وضعیت‌ها هیچ گاه انتخابات تعطیل نشده و همواره صندوق آرای ملت، زبان پیش‌برنده مطالبات حقیقی ملت و مایه ثبات و انسجام نظام اسلامی بوده است. باید توجه داشت که هر 18 بند تصریح شده در این سیاست‌ها که با شفافیت و صراحت چارچوب فرآیند انتخابات را مشخص کرده، حاصل ساعت‌ها کار کارشناسی و بر اساس تجربه طولانی برگزاری انتخابات در ادوار مختلف و نتایج برآمده از آن بوده است. از این رو تأکید بر عناصری همچون عدالت انتخاباتی، تقسیم برابر متناسب با امکانات میان نامزدها، شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخابات، پیشگیری از اقدامات مغایر قانون، منافع ملی، وحدت ملی و نیز امنیت ملی، ممنوعیت ورود نیروهای مسلح، صیانت از آرا به مثابه حق‌الناس، فعالیت قانونمند و مسئولانه احزاب، ممنوعیت تخریب، تهدید، تطمیع، فریب و وعده‌های خارج از اختیارات قانونی، همه و همه بیانگر نگاه و رویکردی اخلاق‌مدارانه به فرآیند انتخابات است.

اطلاعات

«روی پوست شهر» نیز عنوان سرمقاله امروز روزنامه اطلاعات است که در بخشی از آن می خوانید: امروز اول آبان ۱۳۹۵ است. این موضوع را از آن رو یادآوری می‌کنیم که وزیر کشور در گزارشی که روز دوشنبه ۱۷ خرداد درباره آسیب‌های اجتماعی به مجلس ارائه کرد گفت قرار است آبان ماه امسال گزارشی از عملکرد مجموعه دستگاههای متولی آسیب‌های اجتماعی را حضوراً در جلسه با رهبری ارائه کنیم. آقای رحمانی‌فضلی روز ۱۷ خرداد گزارشی از آسیب های اجتماعی به مجلس ارائه داد که در آن به طور اجمال گفته بود که ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین در کشور داریم که فقط سه میلیون نفر از این شمار در حاشیه شهرهای تهران، مشهد و اهواز زندگی می‌کنند. ۲۷۰۰ محله حاشیه‌نشین داریم که ساکنانش قربانی شرایط شده‌اند. ۵ر۳ میلیون بیکار داریم و نرخ بیکاری در برخی مناطق به ۶۰ درصد می‌رسد. ۵ر۱ میلیون معتاد داریم که با خانواده‌هایشان ۵ر۵ میلیون نفر را درگیر کرده‌اند. ۵۰ درصد طلاق‌ها و ۴۶ درصد سرقت‌ها به خاطر اعتیاد است. هر سال ۶۰۰هزار نفر وارد زندان می‌شوند که جرایم ۶۰ درصد آنها در ارتباط با اعتیاد یا مواد مخدر است. نرخ طلاق ۳۶ درصد است و ۵ر۲ میلیون زن سرپرست خانوارهایشان هستند.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات