پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | گفت‌وگوهای حقوق بشری ایران با اروپا/ تلاش کشورهای اروپایی برای تسهیل مراودات مالی با ایران

تخت روانچی خبر داد:

گفت‌وگوهای حقوق بشری ایران با اروپا/ تلاش کشورهای اروپایی برای تسهیل مراودات مالی با ایران

سرویس سیاسی - معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: همانطور که آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس محترم قوه قضائیه اشاره کرده‌اند، جمهوری اسلامی ایران مشکلی برای انجام گفت‌وگوهای حقوق بشری با اروپاییان ندارد؛ ما در این گفت‌وگوها نظراتمان را در این زمینه به صراحت مطرح می‌کنیم.

به گزارش گروه سیاسی فانوس به نقل از میزان، مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه با اشاره به گفت‌وگوهای حقوق بشری میان ایران و اروپا، گفت: پس از برجام، محور گفت‌وگوها و رایزنی‌های ایران با مقامات و هیئت‌های اروپایی بیشتر حول محور مسائل اقتصادی و تجاری بوده است.

وی ادامه داد: رویکرد غالب اتحادیه اروپا نسبت به ایران دیگر مانند گذشته رویکرد حقوق بشری نیست و مقامات کشورهای عضو این اتحادیه بویژه پس از برجام تلاش داشته اند تا در جهت رفع موانع اقتصادی و تسهیل مراودات مالی با ایران اقدام کنند.

معاون اروپای و آمریکای وزارت امور خارجه، تصریح کرد: البته این امر بدین معنا نیست که اروپایی‌ها دیگر مسائل حقوق بشری را علیه ایران مطرح نمی‌کنند، بلکه با توجه به اقتضائاتی در مقایسه با گذشته از حجم اتهاماتشان کاسته شده است.

تخت روانچی با اشاره به سفر فروردین ماه "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه هفت کمیسیونر این اتحادیه به ایران، گفت: پس از این سفر، چند هیئت اروپایی به ایران سفر کردند که محتوای عمده دیدارها و رایزنی‌های این هیئت‌ها، مسائل اقتصادی بوده است.

وی افزود: همانطور که آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس محترم قوه قضائیه اشاره کرده‌اند، جمهوری اسلامی ایران مشکلی برای انجام گفت‌وگوهای حقوق بشری با اروپاییان ندارد؛ ما در این گفت‌وگوها نظراتمان را در این زمینه به صراحت مطرح می‌کنیم.

تخت روانچی در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نوع مواجهه کاندیدای پیروز این انتخابات با ایران در رابطه با مفاهیم و مقولات حقوق بشری، گفت: بدون تردید کالای امنیتی‌سازی پرونده ایران در ابعاد مختلف، دیگر در سطح جهانی خریداری ندارد و چه هیلاری کلینتون و چه دونالد ترامپ در صورت پیروزی نخواهند توانست در مواجهه با ایران بر مخاطرات امنیتی برای جامعه جهانی تاکید کنند.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات