پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | فرسودگی شغلی دروازه طلاق عاطفی است

یک مشاور خانواده در گفت‌وگو با فانوس

فرسودگی شغلی دروازه طلاق عاطفی است

سرویس اجتماعی - مدرس آموزش خانواده و کودک دانشگاه شهید بهشتی گفت: فرسودگی شغلی یکی از دلایل بروز طلاق عاطفی در جامعه شده است.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، دکتر سمیه صالحی به خبرنگار ما گفت: فرسودگی شغلی از موضوعاتی است که به آن توجه نمی‌شود، اما اثرات آن در طلاق عاطفی زوجین مشهود است.

وی با بیان این که مشاغل 24 ساعته و 48 ساعته به کانون خانواده آسیب می‌رساند، افزود: جای خالی همسر در این ساعات  خستگی عاطفی، هیجانی و روانی ایجاد می‌کند.
دکتر صالحی بی‌توجهی یا کم توجهی به خانواده را اصلی‌ترین نشانه‌های فرسودگی شغلی دانست و گفت: اغلب گلایه‌ بانوان این است که همسران‌شان به خاطر کار زیاد  به آنان و فرزندان توجهی نمی‌کنند.

عضو بنیاد علمی نخبگان کشور گفت: نهادهایی که مشاغلی از این قبیل دارند، باید  به غنای خانواده‌ها توجه داشته باشند تا بحث فرسودگی شغلی حداقل در زمان طولانی‌تری اتفاق بیفتد.

وی در ادامه با تأکید بر انجام مشاوره برای جلوگیری از طلاق عاطفی و تحت پوشش قرار گرفتن هزینه‌های آن توسط بیمه گفت: بعضی بانک‌ها هزینه جلسات مشاوره را تحت پوشش بیمه‌ای آورده‌اند و برخی بیمه‌های تکمیلی نیز قدم‌هایی در این باره برداشته‌اند که انتظار ما این است که این قضیه گسترده‌تر شود.

دکتر صالحی افزود: خوشبختانه تعداد مراکز مشاوره دولتی و نیمه دولتی نیز در حال افزایش است که امکان استفاده اغلب زوج‌ها را از جلسات مشاوره فراهم می‌کند.

وی با بیان این که مراکز مشاوره‌ای در سرای محله‌ها  یا مراکز آموزش و پرورش نیز در حال افزایش هستند، اظهار داشت: خانواده‌ها در صورت بروز سردی روابط باید حتما به مراکز مشاوره مراجعه کنند چرا که این کار سرمایه‌گذاری برای زندگی بهتر است.

دکتر صالحی در بیان اهمیت مشاوره برای تعلیم و تربیت فرزندان نیز گفت: انجام مشاوره قبل از ازدواج بعد از ازدواج و تربیت فرزندان واکسینه کردن انفرادی خانواده‌ها در مقابل آسیب‌هاست. 

وی افزود: مشاوه نه تنها برای زن و شوهر بلکه برای فرزندان در همان سال‌های کودکی مهم است  و از بحران‌های نوجوانی و مشکلات آتی پیشگیری می‌کند.

دکتر صالحی وقت‌گذرانی با تلفن‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی را هم در طلاق عاطفی اثرگذار دانست و گفت: استفاده از اینترنت و تلفن‌های هوشمند و وقت گذرانی با آن نه تنها برای کودکان و نوجوانان، بلکه برای بزرگترها و زوجین نیز باید قانونمند و بر اساس زمان مشخصی باشد.
انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات