پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | کسری شدید بودجه عربستان سعودی

کسری شدید بودجه عربستان سعودی

سرویس اقتصادی - عربستان سعودی در نخستین استقراض خود از بازار بین المللی مبلغ بی سابقه 17 میلیارد و 500 میلیون دلار وام گرفت. 

به گزارش فانوس به نقل از ایرنا، نخستین استقراض 17 میلیارد دلاری سعودی هابه گزارش  سرویس بین الملل خبرگزاری صدا وسیما بانک «اچ اس بی سی» روز پنجشنبه اعلام کرد عربستان سعودی در نخستین استقراض خود از بازار بین المللی مبلغ بی سابقه 17 میلیارد و 500 میلیون دلار را وام گرفت. 

  
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، این بانک انگلیسی که از جمله مؤسساتی است که این عملیات را انجام داده است، خاطر نشان کرد این قرض به سه قسط تقسیم شده است: قسط اول به مبلغ پنج میلیارد و 500 میلیون دلار با سر رسید پنج ساله و سود سالانه 2.375 درصد، قسط دوم به مبلغ پنج میلیارد و 500 میلیون دلار با سر رسید 10 ساله و سود 3.25 درصد و قسط آخر به مبلغ شش میلیارد و 500 میلیون دلار با سر رسید 30 ساله و سود 4.5 درصد. 

بنابر این گزارش وزیر اقتصاد و برنامه ریزی عربستان سعودی گفت اگر دولت عربستان تدابیری در پیش نمی گرفت  تا سه سال دیگر ورشکست می شد.        

پایگاه اینترنتی روزنامه الحیات چاپ لندن در گزارشی نوشت محمد التویجری وزیر اقتصاد و برنامه ریزی عربستان سعودی در برنامه تلویزیونی «هشتم» در روز چهار شنبه گفت اگر عربستان اقدامات کنونی را در پیش نگرفته بود تا سه سال دیگر ورشکست می شد. وی افزود نود درصد درآمد عربستان صرف پرداخت حقوق و بدهی ها می شود. 

التویجری در پاسخ به این سوال که آیا اگر دولت اقدامات کنونی را در پیش نمی گرفت، در معرض خطر ورشکستگی قرار داشت  گفت اگر فرض کنیم قیمت کنونی نفت  یعنی چهل یا پنجاه دلار در هر بشکه ادامه یابد و ما هیچ اقدام اصلاحی با این جرات به عمل نمی آوردیم و اگر اوضاع کنونی اقتصاد جهانی ادامه داشته باشد وضع بدتر شده و طی سه تا چهار سال ورشکستگی حتمی بود. 

التویجری افزود عربستان از سقوط بازارهای جهانی در سال 2008 سوء استفاده نکرد. 

 وی افزود طرحهایی را دولت در یک دهه گذشته بدون برنامه ریزی اجرا کرد که درآمدی نداشت.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات