پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | ترمیم سه‌ گانه و 10 گمانه

یادداشت

ترمیم سه‌ گانه و 10 گمانه

سرویس اجتماعی - شایعه شده که علی جنتی بار دیگر به وزارت کشور باز می‌گردد و معاونت سیاسی را بر عهده می‌گیرد، در این صورت در دولت می‌ماند و نقش سیاسی ایفا می‌کند بی آن که ناگزیر از تحمل ادامه فشارها باشد.

مهرداد خدیر- روزنامه نگار

استعفای همزمان وزیران «فرهنگ و ارشاد اسلامی»، «ورزش و جوانان» و «آموزش و پرورش» بازار تحلیل درباره دلیل کناره‌گیری یا برکناری محترمانه اینان و نیز گمانه‌زنی درباره وزیران جدید این سه حوزه را رونق داده است. هر چند که این دومی زیاد به درازا نمی‌کشد، زیرا به احتمال زیاد هر سه و‌زیر پیشنهادی در هفته اول آبان 1395 معرفی می‌شوند.

 جنس استعفای سه وزیر را البته نباید یکسان دانست و قصه ارشاد از دو مورد دیگر جداست. مثلا درباره وزیر ورزش همه می‌دانند که او گزینه اول رییس جمهوری نبود و انتخاب او با معیارهای حداقلی با توجه به بافت مجلس قبلی صورت گرفت و با روی کار آمدن مجلس جدید می‌دانست رفتنی است و به خاطر المپیک ریو به تأخیر افتاد.

وزیر ارشاد اما به سبب فشار از بیرون و  به سبب همخوان نبودن خواست‌های متضادی چون کاهش سانسور از جانب هنرمندان و تشدید سانسور از طرف اصول گرایان کنار رفت. در حالی که به نظر می‌رسد وزیر آموزش و پرورش مایل به رفتن نبوده و کنار گذاشته شده است.

گمانه‌های 10 گانه از این قرار است:

1- اگر وزیر پیشنهادی ارشاد فرد صریح‌تری به نسبت علی جنتی باشد، آنگاه می‌توان نتیجه گرفت که رییس جمهور روحانی چنان که یک بار هم بر زبان آورد، از عقب نشینی وزیر ارشاد ناراضی بوده است و در واقع رفتن او به خواست روحانی صورت پذیرفته است.

2- چنانچه وزیر پیشنهادی ارشاد شخصیتی باشد که بخواهد همین سیاست‌ها را ادامه دهد، اما حساسیت کمتری برانگیزاند یادآور استعفای اولین وزیر ارشاد دولت اصلاحات است. عطاء‌الله مهاجرانی هم در سال پایانی دولت اول خاتمی استعفا کرد در حالی که گمان می‌رفت نیازی نیست چون با روی کار آمدن مجلس ششم به قاعده از کمند استیضاح رسته بود. حال آن که با توقیف مطبوعات در سال 79 یکی از مهمترین حوزه‌های زیر مجموعه او آسیب دیده بود.

علی جنتی هم در سال پایانی دولت اول روحانی در حالی کنار رفته که مجلس کنونی به شدت مجلس قبلی با او سر ستیز ندارد، هر چند اصول گرایان هم ملاحظه نسبت خانوادگی او را داشتند. اما او نیز به خاطر لغو مجوز کنسرت‌ها احساس می‌کند، حوزه‌هایی در زیر مجموعه آسیب دیده‌اند.

3- چنان چه روحانی یک نیروی راست‌گرا را معرفی کند، این گونه تفسیر خواهد شد که برای انتخابات 96 خاطر او از اصلاح طلبان آسوده شده و حالا دنبال جلب نظر محافظه کاران سنتی است و از این منظر قبول استعفاء عقب نشینی خوانده می‌شود.

4- اگر هر سه تعویض او در اصطلاح فوتبالی‌ها رو به جلو باشد این قابلیت را دارد که تفسیر انتخاباتی از آن برخیزد چون هر سه حوزه به «جوانان» مربوط است و نشان می دهد، روحانی نمی‌خواهد پایگاه اجتماعی او در ماه‌های منتهی به انتخابات 96 آسیب ببیند.

5- اگر روحانی فرد منفعلی را برای وزارت ارشاد معرفی کند، به این معنی است که به جای الگو قرار دادن رییس جمهور اصلاحات و شیوه او در سال 1379 ( پس از استعفای مهاجرانی) به شیوه رییس جمهور سازندگی پس از استعفای خاتمی در سال 1371  عمل کرده است. به این معنی که  حوزه فرهنگ را از اولویت خارج می‌کند.

هاشمی رفسنجانی ابتدا علی لاریجانی را برای وزارت ارشاد در نظر گرفت، ولی در دولت دوم که لاریجانی به صدا و سیما رفت هاشمی هم عملا حوزه فرهنگ و هنر را واگذار کرد. چون مصطفی میرسلیم وزیر ارشاد دولت دوم او ( 72 تا 76) با تخصص «مهندسی احتراق موتورهای درون سوز » و پیشینه ریاست شهربانی و سازمان جنگ زدگان علاقه‌ای به امور هنری نداشت و انتصاب او نشان می‌داد دغدغه اصلی و اولویت دولت هاشمی فرهنگ و هنر نیست.

6-  برخی بر این باورند که پس از حذف احمدی نژاد روحانی در صدد اعتماد سازی‌های بیشتر است یا این که می‌خواهد امتیازی دهد تا امتیازی بگیرد و مثلا بتواند گره حصر را بگشاید.

7- با این که قضاوت درباره روند تغییر وزیر ارشاد منوط به معرفی وزیر جدید است، اما برای وزیر ورزش چنین نیست چون ورزشی‌ها از صرف رفتن گودرزی استقبال کرده‌اند تا جایی که برخی چهره‌های ورزشی گفته‌اند سه سال دیر رفت! یعنی از ابتدا نباید می‌آمد.

فرهنگیان نیز به قاعده از تغییر در آموزش و پرورش ناخرسند نیستند پس تا همین جا روحانی از دو مورد نتیجه گرفته و چنانچه جامعه هنری و رسانه‌ای از معرفی وزیر جدید راضی نباشد با حساب دو به یک کار خود را جلو می‌برد و شاید اصرار او بر تغییر فانی در حالی که ظاهرا استعفا نداده بود، به همین خاطر باشد.

8- اصول گرایان رادیکال در هفته جاری تمام توجه خود را به حوزه‌های اقتصادی معطوف کرده بودند و لابد انتظار داشتند رییس جمهوری وزیران اقتصاد و نفت و صنعت را تغییر دهد، اما سه وزیر غیراقتصادی تعویض می‌شوند. این به معنی رضایت رییس جمهوری از رویکردهای اقتصادی است.

9- در مورد خاص وزیر آموزش و پرورش با این اتفاق استیضاح او نیز در عمل منتفی و سالبه به انتفاء موضوع شده است. استیضاح فانی می‌توانست فراکسیون امید را دچار اختلاف کند. علت استقبال محمد رضا عارف از ترمیم هم می‌تواند احساس دریافت پالس مثبت دولت باشد. اگر شایعات مربوط به تمایل دولت به ترجیح علی لاریجانی بر عارف در موضوع ریاست مجلس درست باشد، با ترمیم اخیر دولت نظر عارف را بیش از پیش جلب می‌کند.

10-این شایعه هم شنیده شده که علی جنتی بار دیگر به وزارت کشور بازمی‌گردد و معاونت سیاسی را بر عهده می‌گیرد در این صورت در دولت می‌ماند و نقش سیاسی ایفا می‌کند بی آن که ناگزیر از تحمل ادامه فشارها باشد.

اهمیت حضور او در وزارت کشور را هنگامی بیشتر در می‌یابیم که دوباره به یاد آوریم او فرزند آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان است که در انتخابات نقش مهمی بر عهده دارد.
منبع:عصرایران
انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات