پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | چرا پسران زنانه شده‌اند؟

چرا پسران زنانه شده‌اند؟

سرویس اجتماعی - عضو هیئت علمی گروه جامعه‌ شناسی دانشگاه تهران گفت: یکی ازعلت‌هایی که پسران ما امروزه خیلی زنانه شده‌اند، این است که نقش پدر به دلیل کار زیاد کمرنگ شده است و پسران بیشتر تحت تاثیر تربیت مادران قرار گرفته‌اند.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس به نقل از ایسنا، سهیلا صادقی در مراسم «زن در جامعه ایرانی» که در دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار داشت: در جامعه‌ای که مردانگی مساوی با کار قلمداد می‌شود، مردی که کار نداشته باشد، مرد نیست و معمولا فشارهای این مشکلات روحی را بر خانواده و به خصوص زن خود وارد می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر که نرخ بیکاری 14.5 درصد است، می‌بینیم که این موضوع نیز به نوبه خود افزایش یافته و تاثیر مستقیم بر روی خشونت خانگی داشته است.

عضو هیئت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران دربارۀ خشونت علیه زنان در خانواده و جامعه تصریح کرد: خشونت‌های خانگی معمولا موجب مطیع‌سازی و قبول سلطه به معنی این که زن باید در جای خود بنشیند بر روی زنان تاثیر می‌گذارد.

صادقی ادامه داد: همچنین در نهادهای اجتماعی زن به عنوان شهروند ثانویه تلقی می‌شود. به این صورت که می‌بینید در حال حاضر پست‌های مدیریتی، ارتقاء‌ها و ... برای زنان از همترازهای خودشان چند مرحله عقب‌تر است.

وی با بیان این که در گفتمان اسلامی و مذهبی زن به عنوان یک سوژه فعال شناخته می‌شود، عنوان کرد: اما متاسفانه در سوژه‌های اجتماعی این گفتمان فراموش می‌شود؛ همان گونه که می‌بینید خشونت خانگی علیه زن همچنین خشونت علیه زن در جامعه تنها برای ایران نیست و در تمام جهان گسترش دارد.

عضو هیئت علمی گروه جامعه‌ شناسی دانشگاه تهران اضافه کرد: طی تحقیقی که انجام شده است، بسیاری از زنان معتقدند خشونت علیه زنان نسبت به گذشته در خانواده‌ها افزایش نیافته، بلکه این زنان هستند که نسبت به این خشونت‌ها حساس‌تر شده‌اند؛ خوشبختانه همان طور که می‌بینید در حال حاضر بخش مهمی از خشونت‌ها علیه زنان در خانواده گزارش می‌شود.

صادقی با بیان این که در همین تحقیق زنان خشونت علیه خود را امر بدی می‌دانند، اما آن را به عنوان جرم تلقی نمی‌کنند، خاطرنشان کرد:  این موضوع یکی از عواملی است که سبب افزایش خشونت می‌شود. پنهان‌سازی و مدارا موجب تداوم خشونت خواهد شد.

وی تصریح کرد: همچنین طی تحقیقات انجام شده مشخص شده است، زنان مسن در عادی‌سازی خشونت بیشتر مشارکت داشته‌اند، اما زنان جوان به علت این که تحت تاثیر گفتمان‌های روز دنیا قرار گرفته‌اند، خشونت را عادی جلوه نمی‌دهند همچنین هرچه مدت ازدواج افزایش یابد، عادی‌سازی خشونت نیز بیشتر می‌شود.

عضو هیئت علمی گروه جامعه‌ شناسی دانشگاه تهران دربارۀ خشونت علیه مردان، عنوان کرد: خشونت زنان علیه مردان بیشتر برای بقاء است و به هیچ ‌وجه نمی‌توان این موضوع را همتراز خشونت مردان علیه زنان دانست به دلیل این که در یک زمینه کاملا نابرابر قرار می‌گیرد.

وی در خصوص تصمیم‌های زنان برای طلاق یا ادامه دادن زندگی که در آن خشونت وجود دارد، یادآور شد: معمولا زنان وقتی در این فضا قرار می‌گیرند، شروع  به محاسبه می‌کنند؛ به طوری که با خود فکر می‌کنند اگر مطلقه شوند، آسیب‌های بیشتری مانند  نگاه‌های بد، مشکلات اقتصادی، فرزندان طلاق و ... بیشتر آن‌ها را تهدید خواهد کرد. به همین دلیل سعی می‌کنند خشونتی که از جانب همسر به آنان وارد می‌شود را تحمل کنند و طلاق نگیرند.

صادقی عنوان کرد: متاسفانه در ایران حتی مبارزه با خشونت علیه زنان نیز لحنی مردانه دارد؛ دولت‌های ما بیشتر به دنبال فعالیت‌های زود بازده هستند تا بتوانند در فرصت و عمر کمی که دولتشان دارد، فعالیت‌های خود را نشان دهند، اما مبارزه با این موضوع نیاز به برنامه‌های بلندمدت دارد.

عضو هیئت علمی گروه جامعه‌ شناسی دانشگاه تهران با بیان این که بسیاری از خشونت‌های خارج از خانه و داخل جامعه بازتاب خشونت‌های خانگی است، گفت: خوشبختانه جامعه ما از لحاظ جرائم جامعه‌ای خشن نیست، به طوری که در کل جرائم موجود، فقط 5 تا  7 درصد سهم جرائم خشن است.
انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات