پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | اقدامات اورژانسی ایران برای زائران اربعین

اقدامات اورژانسی ایران برای زائران اربعین

سرویس اجتماعی - رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور از آمادگی کامل این مرکز برای خدمت رسانی به زائران اربعین خبر داد و گفت: از مرز پاکستان و افغانستان تا مرزهای مهران، شلمچه و چزابه آماده خدمت به زائران حسینی هستیم.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، دکتر پیرحسین کولیوند گفت: وزارت بهداشت در مرزهای مهران، چزابه و شلمچه و همچنین عراق تدابیر ویژه‌ای را در نظر گرفته است.

کولیوند ادامه داد: به همین منظور  فعالیت‌های خود را  از مرز پاکستان و افغانستان تا مرزهای مهران، شلمچه و چزابه گسترش داده‌ایم و آماده امدادرسانی هستیم. 

وی با اشاره به حضور مدام هلال احمر در عراق، اظهار داشت: از مرکز پزشکی هلال‌احمر درخواست کردیم که تولیت این کار را برعهده بگیرد و ما نیز در کنار هلال احمر خدمات‌رسانی خواهیم کرد.

1000پزشک آماده خدمت

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور با بیان این که امسال حدود ۱۰۰۰ نفر در گروه پزشکی و پیراپزشکی در شهرهای کربلا، نجف و در بین راه شلمچه تا نجف، نجف تا کربلا و مهران تا کربلا خدمات پزشکی و سلامت ارائه می‌دهند، گفت: لازمه این کار این بود که با وزارت بهداشت عراق هم هماهنگی و همفکری کنیم و از ظرفیت و پتانسیل آن‌ها هم استفاده کنیم.

کولیوند افزود: بر همین اساس در  نشستی که با مسئولان وزارت بهداشت عراق داشتیم، ‌ قرار شد نماینده‌های تام‌الاختیار دو کشور به بررسی سایر موارد بپردازند. در عین حال آن چه برایمان مهم بود، ‌ داشتن یکسری  روادید برای همکاران‌مان در مرز ایران بود تا در صورت بروز اتفاق و حادثه بتوانند به سرعت در محل حادثه حاضر شوند و کار امدادرسانی و کمک به مصدومان را انجام دهند.

وی همچنین اظهار داشت: دومین بحث ما در این نشست اعزام تعدادی از آمبولانس‌ها و اتوبوس ‌آمبولانس‌های ایران به عراق بود که امکان استفاده از آن‌ها در عراق داشتن برگه‌های ویژه و مجوز تردد است.

همچنین اعلام کردیم با توجه به تراکم جمعیت و ترافیک، باید برای تردد آمبولانس‌ها و اتوبوس ‌آمبولانس‌ها، خط امدادی ویژه‌ای در نظر گرفته شود و یک مسیر استراتژیک طراحی شود تا بتوان بیماران و مصدومان را راحت‌تر منتقل کرد.

تیم بهداشت محیط ایران در عراق

کولیوند ادامه داد: در زمینه ارائه مشاوره‌های بهداشتی و سلامت نیز تیمی از بهداشت محیط و مبارزه با بیماری‌ها را به کشور عراق اعزام می‌کنیم و با آن‌ها تفاهم کردیم که بتوانند در شبکه‌های اجتماعی و صداوسیما حضور یافته و نظرات مشورتی خود را اعلام کنند.

به طوری که از هم ‌اکنون بتوانیم نکات بهداشتی را آموزش داده و از بروز بیماری‌ها و مشکلاتی که ممکن است به دلیل رعایت نشدن بهداشت ایجاد شوند، پیشگیری کنیم.

ویزیت رایگان در بیمارستان‌های عراق

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور با بیان این که برای اعزام آمبولانس هوایی و بالگرد با عراق به تفاهم رسیده‌ایم، گفت: در عین حال سعی کردیم پذیرش بیماران در بیمارستان‌ها با سرعت بیشتری انجام شود. همچنین طی رایزنی با وزیر بهداشت عراق برای رایگان شدن ویزیت زائران در اربعین در بیمارستان‌های عراق قرار شد که ویزیت زائران رایگان انجام شود.

کولیوند با بیان این که با عراق تفاهم کردیم تا یک "قرارگاه مشترک" در کربلا، نجف، کاظمین و سامرا داشته باشیم و بتوانیم در کنار گروه بهداشت عراق با سرعت و همکاری بیشتری خدمات بهتری ارائه دهیم، گفت: بر این اساس در جلسات آینده تسهیل مسائل برای انجام راهپیمایی اربعین انجام می‌شود.

وی با بیان این که باید توجه کرد که میزان دارو و درمانی که برای ایام اربعین استفاده می‌شود، با حج قابل قیاس نیست، گفت: از آن جایی که راهپیمایی اربعین حسینی بزرگترین تجمع انبوه دنیا است که حدود ۲۰ تا ۲۶ میلیون زائر در آن حضور دارند، حجم دارو و تجهیزات با تعداد نیرویی که برای راهپیمایی عظیم اربعین حسینی ارسال می‌شود، با زمان حج قابل قیاس نیست.

کولیوند افزود: نیروهایی که برای اربعین در نظر گرفته شده‌اند، چند ظرفیتی هستند و هرکدام در چند زمینه در حوزه پزشکی و درمان مهارت دارند.

کولیوند در عین حال افزود: همچنین درمانگاه‌های بسیار مناسبی هم در مسیر جاده‌ای در راهپیمایی مهران تا نجف و شلمچه و مناطق مورد نیاز، در نظر گرفته شده است و با همکاری سایر دستگاه‌ها در آن جا بیمارستان‌های صحرایی ایجاد می‌شود و اتوبوس ‌آمبولانس‌ها هم در طول این مسیرها مستقر است.

وی با بیان این که وزارت بهداشت علاوه بر افزایش ظرفیتی که در حالت عادی ایجاد می‌کند، پایگاه‌ها و بیمارستان‌های سیاری را هم ایجاد می‌کند، اظهار داشت: بر این اساس فوریت‌های پزشکی  به جدیت فعالیت‌هایش چند برابر خواهد شد و علاوه براین که باید آمادگی شرایط عادی را داشته باشد، باید در مرز افغانستان و پاکستان تا مرزهای مهران، شلمچه و چزابه خدمت‌رسانی مناسبی انجام شود.

کولیوند با بیان این که از شهر ایلام تا مهران به ازای هر ۱۰ کیلومتر و بعضا به ازای هر پنج کیلومتر، یک آمبولانس مستقر می‌شود، گفت: به ازای هر چند کیلومتر نیز یک اتوبوس آمبولانس مسقر خواهد شد و در مرز نیز تعداد آمبولانس‌های بیشتری استقرار می‌یابند.
انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات