پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | ۸۰۰۰میلیارد تومان بدهی مالیاتی کارتهای بازرگانی منطقی نیست

۸۰۰۰میلیارد تومان بدهی مالیاتی کارتهای بازرگانی منطقی نیست

سرویس اقتصادی - نائب رئیس اتاق بازرگاتنی ایران وچین گفت: ۸۰۰۰میلیارد تومان بدهی مالیاتی کارتهای بازرگانی منطقی نیست.

به گزارش فانوس به نقل از تسنیم، مجید رضا حریری در باره شرایط صدور کارت بازرگانی گفت: داشتن کارت بازرگانی براساس قانون برای صادرات و واردات لازم است. در واقع مجوز کار بازرگانی، داشتن کارت بازرگانی است و هر کسی ‌بخواهد کار صادراتی یا وارداتی انجام دهد باید کارت بازرگانی داشته باشد.

وی افزود: بر اساس قانون، کسانی که می‌خواهند کارت بازرگانی بگیرند باید عضو اتاق بازرگانی باشند.

عضو اتاق بازرگانی ایرانی درباره بدهی 8000میلیارد تومانی به جای مانده ناشی از سوءاستفاده از کارت بازرگانی اظهار کرد: این رقم نمی‌تواند منطقی باشد، طبق توضیحات رئیس سازمان مالیاتی این عدد مربوط به قبل از سال 92 است در آن دوره نرخ ارز 1000تومان بوده است   اگر رقم 25درصد مالیات رابرای واردات در نظر بگیریم یعنی 320میلیارد دلار واردات داشته ایم که این عدد با رقم کل واردات دهه 80برابری نمیکند.

وی افزود، از طرفی باید به این نکته توجه داشته که همه واردات با کارتهای بازرگانی به اصطلاح  یکبار مصرف انجام نشده است و بسیاری از تجار نیز به صورت قانونی کالا  واردات کرده اند و مالیات خود را در پایان سال مالیاتی پرداخت می‌کنند که حتما شامل این رقم 8000میلیارد تومان نمی شود.

حریری خاطر نشان کرد: اخیرا موضوع رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی با دو موضوع مقابله با قاچاق و فرار مالیاتی مطرح شده‌ و مدعی شده‌اند که 8 هزار میلیارد تومان معوقه مالیاتی وجود دارد که مربوط به کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف است.

در روزهای گذشته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از روند صدور کارتهای بازرگانی و سوءاستفاده از انها، بار دیگر به رقم فرار مالیاتی 8000میلیارد تومانی اشاره کرده بود.

لینک سریع

#

تبلیغات