پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | در مواجهه با سوختگی چه کنیم؟

در مواجهه با سوختگی چه کنیم؟

سرویس اجتماعی - در صورتی که افراد دچار سوختگی بر اثر مواد مذاب چسبنده شده باشند باید از جدا کردن این مواد چسبنده از سطح پوست با فشار زیاد به طور شدت خودداری کنند و همچنین در مواردی که سوختگی بر اثر مواد قلیایی اتفاق افتاده باشد باید از شستشوی موضع سوخته شده پرهیز شود. 

 

 

  به گزارش فانوس به نقل ازتابناک  ، محسن فدایی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در گفت و گویی بیان کرد: سوختگی یکی از شایع ترین و مهم ترین حوادثی است که صدماتی جبران ناپذیر برای فرد به همراه دارد.

 
وی با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا سالانه حدود 2 تا 3 میلیون نفر دچار سوختگی می شوند، اظهار کرد: از این تعداد به طور تقریبی 100 هزار نفر نیازمند بستری در بیمارستان هستند و کودکان، سالمندان، افراد بی سرپرست و بی خانمان و کسانی که در مراکز درمانی نگهداری می شوند، مانند مبتلایان به بیماریهای روحی و روانی بیش ترین قشرهایی هستند که در معرض سوختگی قرار دارند.
 
سوختگی بر اثر آب جوش شایع ترین علت سوختگی در کودکان زیر 5 سال به شمار می آید در صورتی که آتش سوزی و انفجار از رایج ترین علل سوختگی در بزرگسالان هستند.
 
از دیگر علل سوختگی، ترکیبات شیمیایی مانند مواد اسیدی و وسایل الکتریکی نظیر دکل های برق فشار قوی به شمار می آیند. افزون بر علت سوختگی شدت جراحات وارد شده نیز بر شیوه درمان تأثیرگذار است، همچنین ممکن است در کنار سوختگی های عمیق آسیب های دیگری نیز در حوادث برای فرد رخ دهد.
 
افراد باید از شستشوی محل آسیب دیده با آب سرد خودداری کنند زیرا شستشو با آب سرد، سبب افزایش انقباضات عروق خونی و وسعت سوختگی می شود و تنها استفاده از پمادهای ضد سوختگی و پانسمان استریل منطقه سوخته شده، توصیه می شود.
 
در صورتی که افراد دچار سوختگی بر اثر مواد مذاب چسبنده شده باشند باید از جدا کردن این مواد چسبنده از سطح پوست با فشار زیاد به طور شدت خودداری کنند و همچنین در مواردی که سوختگی بر اثر مواد قلیایی اتفاق افتاده باشد باید از شستشوی موضع سوخته شده پرهیز شود. 
 
از آن جایی که به طور معمول این سوختگی ها صدمات دیگری را نیز به دنبال دارد باید از جابه جا کردن فرد آسیب دیده خودداری کنند. همچنین ممکن است با بروز مشکلاتی در گلبول های قرمز سبب وقوع اختلالاتی در اندام های درونی بدن مانند کلیه شود.

 


افراد دچار سوختگی نیز باید به عوارض پس از سوختگی توجه داشته باشند، زیرا سهل انگاری در مراقبت های پس از درمان اولیه، می تواند اختلالات حرکتی در اندام آسیب دیده را به همراه داشته باشد.

انتهای پیام//

لینک سریع

#

تبلیغات