پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | سبک‌های جدید عزاداری برای بد نام کردن شیعه است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت

سبک‌های جدید عزاداری برای بد نام کردن شیعه است

سرویس اجتماعی - نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از بدعت‌های جدید در عزاداری‌های ابا عبدالله الحسین(ع) خبر داد و گفت: قمه‌زنی، راه رفتن روی آتش، نوحه خوانی زنان برای مردان و حضور بانوان بی‌حجاب در بین دسته سینه‌زنی برای تخریب چهره شیعیان است.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر در جمع کارکنان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت عزاداری‌های مردم کشورمان در مناطق مختلف و شیعیان خارج از کشور را در دهه محرم بسیار باشکوه توصیف کرد و گفت: سازمان‌های جاسوسی و شیاطین کنونی دنیا برای کاستن از تاثیر عزاداری‌های سنتی وارد عمل شده‌اند تا این افتخار را از جامعه تشیع بگیرند و مروجان این تفکر طرفداران شیعه انگلیسی هستند.

وی افزود: وقتی منافقان سبک‌های جدیدی را به نمایش می‌گذارند و خواننده زن برای مردان و زنان نوحه می‌خواند یا در برخی کشورها زنان بی‌حجابی را در خیابان و بین مردان راه می‌اندازند که با همان سر و وضع زننده و نامناسب سینه‌زنی می‌کنند، باید یقین پیدا کرد که سازمان‌های جاسوسی و شیاطین کنونی دنیا برای کاستن از تاثیر عزاداری‌های سنتی وارد عمل شده‌اند تا این افتخار را از جامعه تشیع بگیرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر ادامه داد: اکنون در برخی کشورها آتش روشن کرده و به اسم امام حسین (ع) بر روی آن راه می‌روند، اگر روی آتش حرکت کنیم و پایمان نسوزد چه چیزی را برای امام حسین (ع) ثابت می‌کند که ما  باید دنبال این گونه کارها باشیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان این که رفتارها و سخنان نابجا در عزاداری‌ها باعث تحریک احساسات جوانان داعشی برای عملیات انتحاری علیه شیعیان می‌شود، گفت: این جنایتکاران با استناد به صحبت‌ها و مطالبی که از سوی برخی افراد به نام شیعه مطرح می‌شود، ذهن جوانان را برای انجام عملیات انتحاری آماده و جنایات خود را توجیه می‌کنند و در عراق، سوریه، یمن و نقاط دیگر تعداد زیادی از شیعیان را به شهادت می‌رسانند.

وی با ابراز تاسف از این که عده‌ای در این ایام از سر جهالت یا عامدانه به برخی حرکت‌های غلط دست زدند، افزود: این حرکت‌ها وجهه شیعه را  در دنیا خدشه‌دار می‌کند و امیدواریم که از این کارها درست بردارند.

قمه‌زنی عامدانه است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصاویر و فیلم‌هایی را که این روزها در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود، را بیانگر تدارک فتنه‌ای عظیم برای بد نام کردن شیعه دانست و اضافه کرد: افرادی که به قمه زدن و امثال این کارها مبادرت می‌کنند، نمی‌توان گفت که حتما نادانند. بسیاری از این کارها عامدانه است.

غلو و اشعار شرک آلود علیه شیعه است

وی با تاکید بر این که نباید اشعاری همراه با غلو در عزاداری‌ها مطرح شود، اظهار داشت: این موارد حقیقتا جای تامل دارد و مداحان و سخنوران ما باید به طور جدی در این گونه گفته‌ها و اشعار تجدید نظر کنند تا از آن‌ها علیه شیعه سوء استفاده نشود.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه از بکاربردن برخی تعابیر در باره ائمه (ع) انتقاد کرد و افزود: گاهی مواردی که با هیچ منطقی قابل توجیه نیست، مطرح می‌شود یا اشعاری را می‌خوانند که قطعا شرک‌آلود و نادرست است و نتیجه آن جز لطمه وارد کردن به حیثیت تشیع چیز دیگری نیست.

نماینده ولی فقیه با تبیین فلسفه عزاداری افزود: عزاداری برای احیای دین و توسعه معرفت دینی در میان مردم است و در روایات، پیشینه عزاداری مربوط به ائمه نیزهمین را به ما می‌آموزد.

وی نحوه عزاداری در زمان ائمه(ع) و اشعار کمیت اسدی‌ها و دعبل خزائی‌ها را یادآور شد و اضافه کرد: این شعرا دیوان شعر دارند و افراد می‌توانند به این دیوان‌ها مراجعه کنند و دریابند که در گذشته چگونه و با چه محتوایی شعر می‌خواندند.

نماینده ولی فقیه با اشاره به این که صرف تشکیل جلسات عزاداری هدف نیست، گفت: در روایت آمده است «تجلسون» و «تتحدثون»، سپس امام معصوم می‌فرمایند این جلسات را تشکیل دهید و امر ما را احیاء کنید. احیای امر آنان یعنی دین ومعارف دینی را احیاء نمودن و ارزش‌های اسلامی را بر جامعه حاکم کردن است.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر تاکید کرد: عزاداری دارای چارچوب و اصولی است و در روایات تاکید شده است که مبادا شما را به گمراهی بیاندازند و برشما مشتبه شود که هر کاری که انجام می‌دهید، مورد عنایت خداست.

بدعت‌های جدید تفکر شیعه انگلیسی است

وی با اشاره این که برخی مسیحی‌ها چیزی شبیه قمه‌زنی و زنجیرتیغی و امثال آن دارند و در کلیساهای جهان نیز برخی علم‌ها به همین شکل اما با طراحی دیگر دیده می‌شود، اظهار داشت: وقتی به پیشینه تاریخی این گونه مراسم نگاه کنیم، بخوبی می‌فهمیم که برخی از این آداب و رسوم از جاهای دیگر به مراسم عزاداری ما وارد شده و چنین چیزهایی را نداشتیم.

وی گفت:  اگر چنین چیزهایی درست بود، باید در زمان ائمه(ع) نمونه‌ای از آن‌ها وجود داشت یا پیشوایان دینی به ما توصیه می‌کردند که این گونه عزاداری کنید.

وی با اشاره به این که در سفر به یکی از کشورها مشاهده کردم که در عزاداری از زنجیرهای تیغی یا قمه استفاده می‌کنند، افزود: من نتوانستم چنین صحنه‌هایی را تحمل کنم و آن مکان را ترک کردم، چرا این افراد این گونه عمل می‌کنند؟ رهبر معظم انقلاب و برخی از مراجع امسال رسما با این گونه کارها مخالفت کردند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با اشاره به این که حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی اضرار نفس را رد کردند، پرسید: آیا این عزاداری است که انسان با تیغ بر سر و روی خود زده و بر سربچه‌های کوچک قمه بزند وتصاویراین صحنه‌ها در سراسر دنیا منتشرشود و اروپایی‌هایی که نسبت به کشتار کودکان یمن بی‌تفاوتند ولی به تعرض به یک سگ واکنش نشان می‌دهند، به خیال خود اعلام نمایند که عواطف‌شان تحریک شده است. این چه عزاداری است و چه نفعی برای امام حسین و جامعه اسلامی و شیعی دارد؟

وی تاکید کرد: مروج این گونه عزاداری‌ها همان طرفداران تفکر شیعه انگلیسی هستند.

وی افزود: جمله معروف حضرت امام حسین (ع) در روز عاشورا که فرموده‌اند «یا شیعه آل‌ابی‌سفیان» و در جای دیگر دارد یا «شیعه الشیطان» نشانگر آن است که برخی شیعه اهل بیت نیستند، برخی به تعبیرمقام معظم رهبری شیعه انگلیسی‌اند.

وی ازمعروف شدن دو بت «اساف» و «نائله» قبل ازاسلام وایجاد بتخانه‌های رسمی در برخی کشورهای امروز به عنوان نمونه‌هایی از ترویج سنت‌های غلط درجامعه نام برد وافزود: اگر بنا شد سنت‌های غلط در جامعه رواج پیدا کند، کم کم فرزندان ما به این سبک عادت می‌کنند و به نام عزاداری بر ابی‌عبدالله اتفاقاتی می‌افتد که باید احساس خطر کرد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با تاکید براین که باید ازعزاداری‌ها مراقبت شود، چون تاریخ این مسئله را به ما گوشزد می‌کند، افزود: من و شما، روحانیت، مداحان و همه باید احساس خطر و مراقبت کنیم و اجازه ندهیم فتنه‌هایی که به شیعه لطمه می‌زند، سال به سال توسعه پیدا کند و شبکه‌های خبری معاند هم به آن دامن بزنند.

وی هدف ازعزاداری‌ها و بزرگداشت عاشورا و اربعین را سرمشق قراردادن آزادی‌خواهی، مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم عنوان کرد و سنگرداران عزاداری حسینی را به دفاع از حریم حسین وعزاداری حسین‌بن‌علی(ع) فراخواند و تاکید کرد: زنده نگاه داشتن این موارد می‌تواند در دنیا تحول آفرین باشد.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات