پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | کاهش تاب‌آوری و شکستگی نسل‌ها آفات جامعه امروز است

وزیر بهداشت در کنگره سالانه انجمن روانپزشکان ایران

کاهش تاب‌آوری و شکستگی نسل‌ها آفات جامعه امروز است

سرویس اجتماعی - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمارها نشان می‌دهد میزان تاب‌آوری جامعه در برابر مسائل روزمره زندگی و مسائل اجتماعی کاهش یافته است و شکستگی در نسل‌های جدید بیشتر از قدیم شده است.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، دکتر حسن هاشمی روز سه شنبه در سی و سومین کنگره سالانه انجمن روانپزشکان ایران با بیان این که یکی از وظایف حکومت افزایش تاب‌آوری جامعه در برابر حوادث زندگی اجتماعی و روزمره است، افزود: این موضوع از مشکلات اساسی سیاستمداران کشور برای اداره جامعه است.

وی یکی از وظایف دولت‌ها را افزایش تاب‌آوری جامعه در برابر حوادث زندگی اجتماعی و روزمره دانست و گفت: دولت‌ها باید بتوانند مردم را برای حل مسائل، توانمند بار بیاورند. این در حالی است که متاسفانه این موضوعات نه در آموزش و پرورش و نه در آموزش عالی مورد توجه قرار نمی‌گیرد و به همین جهت شکنندگی در نسل‌های جدید بیش از نسل‌های گذشته است. همچنین بی‌توجه به این مسائل باعث می‌شود که افراد جامعه نتوانند مسائل‌ خود را حل کنند.

دکتر هاشمی افزود: اگر بخواهیم در نظام سلامت بار بیماری‌ها را کم کنیم، باید سیاستمداران و برنامه‌ریزان به این حوزه توجه کافی داشته باشند.

وی توضیح داد: حوزه‌های اجتماعی که مربوط به زیست مردم هستند، بسیار متعدد و در سلامت مردم موثرند؛ از رضایت در زندگی زناشویی که به نوبه خود بر سلامت روان بسیار اثرگذار است تا سایر اموری که برای نشاط اجتماعی مهم هستند، باید مورد توجه مسئولان قرار گیرند.

هاشمی ادامه داد: توجه به فرهنگ، افزایش دانش و توانمند کردن مردم نسبت به موضوع حفظ سلامت در برابر مسائل اجتماعی بسیار حائز اهمیت است .

وی با تاکید بر وظایف بخش‌های مختلف جامعه در این حوزه افزود: قرار بود سازمان صدا و سیما مانند یک دانشگاه در لحظه اول در خدمت همین هدف بسیار مقدس باشد؛ اگر در تریبون‌ها گفته می‌شود که همه چیز از فرهنگ شروع می‌شود، اما کمترین نقش را برای آن قائل باشیم و نتوانیم به طور کامل و جامع این روند اشتباه را اصلاح کنیم، طبیعی است که در بسیاری از حوزه‌ها کارها درست پیش نمی‌رود.

هاشمی ادامه داد: انجمن‌های مختلف علمی، پزشکی، پزشکان، پرستاران و تمام حوزه‌های تخصصی به عنوان یک تیم مسئولیت بسیار سختی را در حوزه سلامت روان بر عهده دارند، به خصوص روانپزشکان که با معلول سوء رفتار دیگران مواجه هستند.

خودشیفتگی مسئولان کار دست مردم می‌دهد

وی با تأکید بر این که مشکل جدی امروز ما در کشور خودشیفتگی است و این مسئله در همه رده‌ها وجود دارد، گفت: زمانی که خودشیفتگی به مسئولان کشور ختم شود، وضعیت بدتر است، چرا که این مسئله ناآرامی، اضطراب و افسردگی به همراه دارد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: بخشی از افرادی که اختلال روانپزشکی دارند، مربوط به تصمیم ‌گیرندگان کشورند و در جلسه هیأت وزیران بنده آمار اختلالات خلقی را در حضور آقای رئیس جمهور اعلام کردم و ایشان گفتند در این هیأت هم جمعی دچار این مشکل هستند.

هاشمی گفت: اگر تصمیم‌ گیرنده دچار اختلال شود، بسیار بدتر است و خدا نکند که در کشور رئیس جمهور، وزیر، وکیل یا هر مدیری دچار اختلالات روانپزشکی یا خلقی شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر فردی که تصمیم گیرنده در جامعه است، دچار اختلالات باشد گاهی اوقات مشاهده می‌کنیم که تصمیماتش بسیار اثرگذارتر است.

وی ادامه داد: بخشی از بیماری‌های اعصاب و روان که اضطراب و افسردگی در راس آن‌ها است، مربوط به نبود آرامش است؛ اکنون این آرامش به صورت نسبی برقرار است، اما با توجه به این که در سال آخر دولت هستیم، امیدوارم آرامش قبل از توفان نباشد.

هاشمی با بیان این که خود شیفتگی مسئولان کار دست مردم می‌دهد، گفت: به عنوان مثال کسی می‌خواهد در حوزه اقتصادی خود شیرینی کند، با حرفی جامعه را مضطرب می‌کند. بنابراین مردم هر روز در معرض چنین شایعات اضطراب‌زایی قرار دارند. به عنوان مثال خبری را از صدا و سیما پخش می‌کنند که ۸۰ میلیون نفر آن را می‌بینند و به تبعات آن هم فکر نمی‌کنند.

هاشمی تصریح کرد: خودشیفتگی مسئولان کار دست مردم می‌دهد در کشور ما هر کسی اظهار نظری دارد، مثلاً‌ یکی سردار علم بوده، نوحه می‌خواند و رئیس‌جمهور و مسئولان را زیر سؤال می‌برد، دیگری می‌شود سردار حرم و در همه حوزه‌ها اظهار نظر می‌کند؛ یکی نیز سردار قلم بوده و در همه حوزه‌ها ورود پیدا می‌کند.

مسئولان با روان مردم بازی نکنند

هاشمی مبحث مردم و شرایط روحی و روانی جامعه را پر اهمیت عنوان کرد و گفت: امیدواریم سیاستمداران، مجلس، دولت و هر کسی که تریبون دارد، در این حوزه کمک کند یا حداقل اگر آبی به دست شما نمی‌دهند، کوزه را هم نشکنند و هر روز با روح و روان مردم بازی نکنند و دروغ، استرس و تهمت را ترویج ندهند.

وی افزود: افرادی هم نیز بدون اطلاع در مورد تراریخته‌ها صحبت می‌کنند و این مسئله آرامش مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد البته این مسائل شایعاتی بوده که عمدتاً به غرض آلوده است.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: امیدوارم سیاستگذاران، دولت، مجلس، خطبا، ائمه جمعه و هر کسی که در کشور تریبونی دارد، زحمات شما روانپزشکان را زیاد نکند و اعصاب مردم را تحت تأثیر قرار ندهد،‌ تهمت نزنند، اضطراب را تحمیل نکنند و اگر آبی برای شما  نمی‌آورند کوزه را هم نشکنند .

آمار ۲۶درصدی اختلال رفتاری در کشور

وی با اشاره به آمارهای اختلال روانی در کشور گفت: آمارها نشان می دهند، در بین 25 تا 26 درصد جمعیت جامعه اختلال روانی وجود دارد و این آمار نسبت به سال‌های گذشته روبه افزایش است.

وی افزود: البته آمارهای کشور ما در قیاس با کشورهای دیگر نگران کننده نیست، اما از آن‌ جا که در کشور اسلامی و با باورهای دینی و متعهد به اخلاق زندگی می‌کنیم، این میزان نیز قابل قبول نیست.

بی‌توجهی بیمه‌ها به حوزه سلامت روان

وزیر بهداشت با ابراز تاسف از پوشش بیمه‌ای نامناسب برای خدمات روان‌پزشکی گفت: متاسفانه مردم هر روز در معرض شایعات اضطراب‌زا هستند و این برای آرامش مردم مناسب نیست.

وی گفت: همه شما باور دارید که حوزه سلامت محور توسعه است. البته این باور نزد همه سیاستمداران نیست، اما خوشحالیم که در دولت یازدهم توجهی نسبی به حوزه سلامت شد.

هاشمی در ادامه افزود: برای کاهش اختلالات روانپزشکی در وزارت بهداشت کارهایی انجام شده ولی کافی نیست. بیماران اعصاب و روان مظلوم‌ترین بیماران هستند که در دریافت خدمات مظلوم واقع می‌شوند در حالی که باید در رأس باشند.

وی بر لزوم حمایت بیمه‌ها از بیماران اعصاب و روان تأکید کرد و گفت:‌ بخشی از جرم و جنایت‌ها ناشی از بی‌توجه به موضوع سلامت اعصاب و روان است. زمانی که به این موضوع توجه نشود، هزینه‌های زیادی برای کشور به همراه دارد.

وزیر بهداشت ادامه داد: واقعا جای تاسف دارد که یک بیمار اعصاب و روان که می‌تواند یک فامیل را دچار مشکل کند، نمی‌تواند بستری شود و داروهایش را تامین کند. علاوه بر این چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی تخت‌های روانپزشکی کمتر از چیزی است که باید باشد و این موضوع باعث می‌شود که هزینه زیادی به دولت و کشور تحمیل شود که شاید نتوانیم این هزینه‌ها را جبران کنیم.

هاشمی تاکید کرد: بنابراین انتظار می‌رود آن طور که شایسته است، به بیماران اعصاب و روان توجه کنیم چرا که اگر هزینه نکنیم باعث بروز جرم و جنایت حتی در لباس ما می‌شود.

هاشمی همچنین گفت: در حوزه روانپزشکی هم شما باید به سمت حل مشکلات مردم و آموزش و پژوهش ملی بروید و مسائل را بین خودتان حل کنید، چرا که این کار به صلاح مردم است. من همواره درباره روانشناسی بالینی نظرم این بوده که این‌ها باید به گروه‌های ما باز گردند و همه باید تابع قانون باشند و قطعا منافع‌شان در این صورت بهتر تأمین خواهد شد.

کمبود 30 هزار تخت برای بیماران اعصاب و روان

هاشمی در پایان درباره تخت‌های روان پزشکی گفت: در حال حاضر تخت‌های روانپزشکی، تخت‌های عمومی است که برای بیماران جراحی، داخلی و ... نیز استفاده می‌شود و تخت روانپزشکی بسیار کم داریم. البته طی بخشنامه‌ای اعلام کردیم که ۱۰ درصد تخت‌ها به بیماران روانپزشکی اختصاص یابد، اما در شهرستان‌ها آن قدر از نظر تخت مشکل دارند که دیگر به روانپزشکی نمی‌رسند.

هاشمی اظهار داشت: در حوزه روانپزشکی ۴۰ هزار تخت می‌خواهیم  اما اکنون ۱۰ هزار تخت داریم. بر این اساس از نهادها و دستگاه‌های مختلف از جمله بانک‌ها و موسسات مالی می‌خواهیم که برای ایجاد سرمایه اجتماعی در این زمینه کمک کنند.
انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات