پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | آسمان 31 استان کشور تشنه یک قطره باران!

مدیرکل دفتر مطالعات شرکت مدیریت آب ایران درگفت‌وگو با فانوس

آسمان 31 استان کشور تشنه یک قطره باران!

سرویس اجتماعی - زنگ هشدار به صدا در آمد. برای نخستین بار در نیم قرن گذشته 28 روز از آغاز سال آبی جدید می‌گذرد، اما در 31 استان کشور هنوز باران نباریده است.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، این‌ها البته وهم و خیالات نیست، بلکه خبری است که مدیرکل دفتر مطالعات شرکت مدیریت آب ایران می‌دهد و هشداری است، برای مصرف بهینه آب. مهندس "رضا راعی" در گفت‌وگو با خبرنگار فانوس، وضعیت بارندگی در سال آبی  96-95 را چنین توصیف می‌کند: وقتی از وضعیت بارندگی کشور و قیاس آن نسبت به سال گذشته حرف می‌زنیم، منظورمان آغاز سال خورشیدی نیست، بلکه این سال آبی یا زراعی از ابتدای مهر شروع می‌شود و تا پایان شهریورسال بعد پایان می‌یابد.

بنابراین اکنون در سال آبی 96-95 هستیم. اگر اول مهر 1395 را ملاک همه اطلاعات این خبر قرار دهیم، 27 روز از سال آبی امسال گذشته است.

به گفته وی در سال آبی جدید تا این لحظه متوسط بارندگی کشور 3 میلیمتر گزارش شده که این میزان نسبت به زمان مشابه سال آبی گذشته و متوسط بارندگی درازمدت کشور طی 47 سال گذشته 50 درصد کاهش نشان می‌دهد.

راعی اضافه می‌کند: تا این لحظه در استان‌های البرز، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد و مرکزی بارشی نداشته‌ایم.

مهندس راعی درباره وضعیت و اوضاع بارندگی‌ها می‌گوید: به جز 31 استان کشور در مابقی استان‌ها شاهد نزولات جوی بوده‌ایم که تا به امروز بیشترین بارندگی در استان مازندران با 64 میلیمتربه ثبت رسیده است.

مهندس راعی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به بررسی وضعیت حوزه‌های آبریز کشور می‌پردازد و می‌گوید: بررسی‌ها نشان می‌دهد 52 درصد حجم سدهای مخزنی کشور خالی است.

او می‌گوید: ورودی این سدها نسبت به سال گذشته در همین ایام  1 درصد افزایش و خروجی آن 14 درصد افزایش نشان می‌دهد، لذا توصیه بر مصرف بهینه منابع آب  می‌شود که بتوانیم برای آینده این حجم آب را مدیریت کنیم.

مدیرکل دفتر مطالعات شرکت مدیریت آب ایران در ادامه به بیان وضعیت 6 حوزه آبریز کشور می‌پردازد و می‌گوید: در سال جدید آبی  در حوزه آبریز خزر 24 میلی‌متر بارندگی اتفاق افتاده اما در حوزه دریاچه ارومیه، خلیج فارس، دریای عمان و حوزه مرزی شرق کشور میزان بارندگی صفر بوده است.

انتهای پیام /

 

لینک سریع

#

تبلیغات