پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | استیضاح فرصتی برای تغییر است یا تهدیدی برای امتیازگیری؟

دومین طرح استیضاح فانی اعلام وصول شد

استیضاح فرصتی برای تغییر است یا تهدیدی برای امتیازگیری؟

سرویس سیاسی - دومین طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش امروز درمجلس اعلام وصول شد. فانی که یک بار هم در سوم تیر پارسال استیضاح شد، حالا 10 روز فرصت دارد تا یک بار دیگر راهی صحن مجلس شود و شانس خود را برای باقی ماندن در مسند وزارت بیازماید.

به گزارش گروه سیاسی فانوس، این طرح که ازچند ماه قبل مطرح شده بود با وجود رایزنی‌های بسیار نمایندگان با طرف مقابل بالاخره اعلام وصول شد . حالا باید دید شگرد آموزش و پرورش در ایجاد فرصت‌های تعامل و گفتگو با طراحان طرح و نمایندگانی که امضای آنها در ذیل این طرح کم و زیاد هم می شود،     می تواند در چند ماه باقیمانده از دولت یازدهم ، فانی را همچنان بر مسند وزارت باقی بدارد یا خیر.  براساس قوانین بعد از اعلام وصول استیضاح، وزیر 10 روز فرصت دارد تا در مجلس حاضر شود.

پیش از این و در هفتم مهر هم طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش به هیات رییسه  تقدیم شده بود. در آن زمان  از قول علی مطهری، عضو هیات رییسه مجلس گفته شد " برخی امضا کنندگان طرح مانع از اعلام وصول شده اند چرا که مایل هستند مذاکرات بیشتری با آموزش و پرورشی ها داشته باشند. " موضوعی که  طیفی از نمایندگان با آن مخالف بودند.

هنوز هم برخی معتقدند گرچه مشکلات ریشه ای و ساختاری در آموزش و پرورش وجود دارد اما فضای سیاسی کشور و فرصت چند ماهه پیش رو تا پایان دولت یازدهم زمانی اندک برای حل چنین مشکلاتی برای وزیر احتمالی جدید خواهد بود.

حالا باید دید استیضاحی که قرار است وزیر همواره درمعرض سئوال و تهدید به برکناری را برای پاسخ به سئوالاتی چون اجرای ناقص نظام پرداخت هماهنگ معلمان ، اجرا نشدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و مدیریت نامناسب در ساماندهی نیروی انسانی وادارد، به چه سرانجامی میرسد. آیا باز هم فانی می تواند با پاسخ های خود که عمدتا به ریشه یابی این مسائل باز می گردد ، رای اکثریت نمایندگان را با خود همراه و موافق کند یا خیر.

برخی کارشناسان پیش بینی می کنند فانی این بار هم دست پر به بهارستان می رود و در مسند وزارت باقی می‌ماند . چرا که تجربه استیضاح پیشین و اخذ 167 رای  موافق مقابل 76 رای مخالف در استیضاح پارسال به نیکی سرمشقی مناسب خواهد بود تا فانی راه حل و پاسخ‌هایی به مراتب  مناسب‌تر  برای وکلای ملت داشته باشد. 

برخی هم فکر  می‌کنند که اعطای امتیازات منطقه‌ای به برخی از نمایندگان در کشاکش مذاکره و رایزنی با آموزش و پرورشی‌ها ممکن است  آنها را بر آن دارد تا برای ایجاد فرصت های بیشتر در حوزه‌های انتخابیه‌شان یک بار دیگر به فانی رای مثبت بدهند اما همچنان سایه تیغ تهدید به استیضاح را بر سر وزارت آموزش و پرورش حفظ کنند. سندی هم که ارائه می کنند این است که ظرف همین امروز تعداد امضاهای طرح از 75 امضا در اول صبح و رسانه ای شدن موضوع اعلام وصول به 45 امضا هنگام  اعلام رسید.

 

قوانین مربوط به استیضاح در مجلس شورای اسلامی

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، در جلسه استیضاح، پس از بیانات استیضاح‌کنندگان، رئیس‌جمهور مى‏‌تواند به دفاع از وزیر یا وزیران مورد استیضاح بپردازد، همچنین وزیر یا وزیران مورد استیضاح نیز مى‏‌توانند به دفاع از خود بپردازند. حداکثر وقت دفاع از استیضاح براى رئیس‌جمهور یا چند وزیر پنج ساعت و براى یک وزیر سه ساعت خواهد بود.

وزیر یا وزیران مورد استیضاح مى‏‌توانند حداکثر یک ساعت از وقت دفاع خود را در اختیار یک یا دو نفر از نمایندگان موافق قرار دهند.

بیانات استیضاح‌کنندگان و پاسخ آنها در یک یا چند جلسه باید به طور متوالى صورت گیرد و استیضاح‌کنندگان مجاز نخواهند بود در ضمن ارائه دلایل و توضیحات خود، موضوعات دیگرى را که به مورد استیضاح مربوط نیست مورد بحث قرار دهند.

پس از پاسخ وزیر یا وزیران مورد استیضاح و یا پاسخ رئیس‏‌جمهور از طرف هیئت وزیران مورد استیضاح، حداکثر 2 نفر از نمایندگان استیضاح‌کننده حق دارند توضیحات تکمیلى بدهند، به شرطى که صحبت هر کدام از ربع ساعت تجاوز نکند. رئیس‌جمهور مى‏‌تواند حداکثر یک ساعت به دفاع از هیئت وزیران بپردازد و وزیر مورد استیضاح هم مى‏‌تواند حداکثر نیم ساعت مجدداً از خود دفاع کند.

در بخشی دیگر از آیین‌نامه آمده است که پس از انجام استیضاح، رئیس عدم اعتماد وزیر یا وزیران را به رأى مى‏‌گذارد و در صورتى که وزیر یا هیئت وزیران مورد استیضاح در مجلس حاضر نشوند، استیضاح‏‌کنندگان مطالب خود را بیان مى‏‌کنند و رئیس اعلام اخذ رأى عدم اعتماد مى‏‌کند.

در استیضاح قبلی فانی، معاون اول رییس جمهوری او را همراهی می‌کرد.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات