پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | پایان بی‌نتیجه نشست لوزان برای حل‌وفصل بحران سوریه/ آزمایش تئوری مذاکره برای مذاکره در سوریه

فانوس گزارش می‌دهد:

پایان بی‌نتیجه نشست لوزان برای حل‌وفصل بحران سوریه/ آزمایش تئوری مذاکره برای مذاکره در سوریه

سرویس سیاسی - نشست بین‌المللی سوریه در لوزان پس از چهار ساعت و نیم بحث و گفت‌وگو درباره ابعاد انسانی، سیاسی و امنیتی بحران سوریه، بی‌نتیجه پایان یافت تا این بار نیز تئوری مذاکره برای مذاکره در حل بحران سوریه به اثبات برسد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی فانوس، نشست 4 ساعت و نیمه لوزان سوئیس برای حل بحران سوریه با حضور وزیران امور خارجه ایران، روسیه، آمریکا، ترکیه، عربستان، قطر، عراق، مصر و استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه در حالی برگزار شد که همانند سایر نشست‌های گذشته، هیچ نتیجه قابل قبولی برای حل بحران بیش از 5 ساله در این کشور عربی ارائه نکرد.

این نشست، تنها چند هفته پس از شکست مذاکرات صلح مسکو-واشنگتن انجام شد و افراد شرکت‌کننده موفق به پیدا کردن هیچ راه‌حل عملی در خصوص این بحران نشدند.

اگرچه ماهیت نشست لوزان به موضوع حل بحران در شهر حلب و انتقال تروریست‌ها از این شهر به منطقه‌ای در ادلب اختصاص داشت اما در این نشست نیز بار دیگر بر تضمین آتش‌بس در سوریه به‌وسیله تفکیک گروه‌های به‌اصطلاح میانه‌رو از گروه‌های تروریستی تأکید شده است؛ موضوعی که بسیاری از منتقدین برگزاری چنین نشست‌هایی معتقدند که تروریسم در هر حالتی یک تعریف مشترک و واحد دارد و ما نمی‌توانیم تفکیکی میان تروریسم خوب و بد داشته باشیم.

همچنین امروز وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که حاضران در نشست لوزان بر حل بحران سوریه از طریق گفت‌وگو و تعیین سرنوشت این کشور توسط سوری‌ها تأکید کردند و عملیات نظامی ضد داعش و النصره در سوریه ادامه می‌یابد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم در جمع خبرنگاران به سازنده بودن مذاکرات اشاره ولی اعتراف کرد که هیچ توافق عملی حاصل نشده است.

وی همچنین در ادامه گفت که تماس بعدی طرف‌های مذاکره در مورد گام‌های بعدی روز دوشنبه انجام خواهد شد.

جزئیات نشست لوزان

اما درحالی‌که «ویتالی چورکین» نماینده روسیه در سازمان ملل هدف از برگزاری نشست لوزان را متقاعد کردن کشورهای حامی مخالفان به‌اصطلاح میانه‌رو برای استفاده از نفوذ خود برای پایان دادن به بحران سوریه عنوان کرده بود، اما حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه گفت که در این نشست درباره آتش‌بس، عوامل نقض آتش‌بس اخیر، تفکیک گروه‌های تروریستی به‌ویژه النصره و داعش از سایر گروه‌ها و تسریع ارسال کمک‌های انسانی بحث شد.

به گفته معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه، دوسوم زمان نشست لوزان به موضوعات امنیتی و آتش‌بس اختصاص داشت و در گفت‌وگوها به‌طور مشخص درباره آتش‌بس و آتش‌بس اخیر که بین آمریکا و روسیه بر سر آن توافق شده است و برهم خوردن آتش‌بس و عوامل اصلی برهم خوردن آتش‌بس یعنی تفکیک بین گروه‌های تروریستی به‌ویژه النصره و داعش از سایر گروه‌های سوری پرداخته شد.

جابری انصاری محور بعدی گفت‌وگوها را بُعد سیاسی بحران سوریه و اینکه آینده این کشور چگونه خواهد بود اعلام کرد و گفت که در این موضوع بحث‌های کمتری صورت گرفت، اما توافق کلی این بود که در اسرع وقت ممکن این گفت‌وگو بین طرف‌های گفت‌وگو ادامه یابد.

با این حساب باید منتظر دور بعدی گفت‌وگوها برای حل بحران سوریه باشیم که همانند نشست‌های گذشته نتایج آن از پیش معلوم است.

پایان بی‌نتیجه نشست لوزان

«اجلاس لوزان سوئیس که باعجله هم برگزار شد، بیشتر حول محور حل بحران حلب متمرکز بود و هیچ راهکاری برای حل‌وفصل بحران در سوریه پیشنهاد نداد. حل بحران پیچیده در سوریه، نیازمند کار، زمان و مشارکت بیشتر طرف‌های حاضر در بحران سوریه است.»

حسین رویوران، کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی فانوس بابیان مطلب فوق گفت: در رابطه با بحران حلب، غربی‌ها بحث خروج نیروهای تروریست به سمت ادلب را مطرح کردند که این موضوع مستلزم هماهنگی زمینی بین ایران و سوریه و هماهنگی‌های هوایی با روسیه است؛ بر همین اساس وزیر امور خارجه روسیه از وزیر خارجه ایران خواهش کرد که در نشست لوزان شرکت کند و وزیر امور خارجه هم با توجه به اینکه ایران در این جریان ذینفع است در این نشست شرکت کرد.

این کارشناس مسائل منطقه در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر دولت سوریه نسبت به خروج نیروها از حلب به سمت ادلب بی‌میل نیست و موافق این است که این تروریست‌ها در شمال غربی سوریه تجمع کنند تا دولت سوریه در پایان جنگ با آن‌ها برخورد کند.

رویوران بابیان اینکه دولت سوریه قصد دارد تروریست‌ها را در یک نقطه جمع کرده و به سمت ترکیه هدایت کند تصریح کرد: تجمع نیروهای تروریست در یک منطقه جغرافیایی خاص و چگونگی برخورد با آن‌ها، بهتر است از اینکه آن‌ها در نقاط مختلف سوریه پراکنده شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در توافق‌های مختلف «حما»، «حمص» و «دوما» خروج تروریست‌ها به سمت ادلب مطرح‌شده بود که نشان می‌دهد دولت سوریه با این ایده موافق است که تروریست‌ها در یکجا جمع شوند تا در فرصت مقتضی با آن‌ها برخورد کند.

سخن آخر

بحران پیچیده سوریه بیش از 5 سال است که همچنان ادامه دارد و در این مدت نشست‌های مختلف داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای حل بحران در این کشور برگزار شد، اما تاکنون نتیجه‌ای به‌غیراز کشته شدن هزاران تن و آوارگی میلیون‌ها نفر از مردم سوریه نداشته است. بااین‌حال مذاکرات لوزان در حالی بی‌نتیجه به پایان رسید که قرار است دور بعدی مذاکرات با عنوان حل‌وفصل بحران در سوریه برگزار شود که به نظر می‌رسد تا زمان قطع کامل حمایت‌های مالی و تسلیحاتی برخی از کشورهای غربی و منطقه از تروریست‌های تکفیری و وهابی، برگزاری نشست‌های مختلف برای حل بحران در سوریه به نتیجه لازم نخواهد رسید.

/انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات