پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | عدم تمکین دولت از قانون استخدامی معلولان

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور انتقاد کرد

عدم تمکین دولت از قانون استخدامی معلولان

سرویس اجتماعی - معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: در قانون سهم 3 درصدی از استخدام‌های دولتی مربوط به معلولان آمده اما تاکنون محقق نشده و گویا کوچک سازی دولت مانع اجرای این طرح شده است.

حسین نحوی نژاد در مراسم روز جهانی عصای سفید، گفت: روز جهانی نابینایان شرایطی را فراهم می‌کند که مشکلات و خواسته‌های آن گروه خاص مدنظر سیاست‌گذاران قرار بگیرد و وظیفه بدنه دولت از جمله ما آگاهی دادن به مردم است و یکی از بحث‌های بهزیستی، پرداخت تسهیلات و سهمیه 3 درصد بوده است.

وی افزود: بحثی در قانون درخصوص سهم 3 درصد از استخدام‌های دولتی مربوط به معلولان وجود دارد که متاسفانه آنگونه که شاید و باید محقق نشده است؛ چراکه در سال‌های اخیر کوچک کردن دولت مانع اجرای این طرح شده است. البته بعضی از وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها همچون آموزش و پرورش تمکین نکردند.

وی با اشاره به اینکه ارائه تسهیلات بانکی مشکلات این افراد را حل نمی‌کند، گفت: محدود بودن اعتبار تسهیلات و هزینه‌بر بودن ایجاد شغل در کشور سبب بی‌ثمری این امر می‌شود و عدم هماهنگی بانک با نظام ایجاد اشتغال شرایطی را پیش پای نابینایان و کم‌بینایان می‌گذارد که در بسیاری از موارد دسترسی آنها به تسهیلات کمتر می‌شود.

نحوی نژاد عدم دسترسی شهری و نبود مناسب‌سازی مراکز مهارت‌آموزی را یکی از موانع و محدودیت‌های ایجاد اشتغال عنوان کرد و گفت: ما جزء 40 کشور دارای قانون حمایت از معلولان هستیم ولی در قانون محل اعتبار اجرای این مهم مشخص نشده است و چون در قالب طرح از سوی مجلس ارائه شده بود به راحتی نهادها و سازمان‌ها شانه تهی می‌کردند که سال گذشته در بازنگری، الزامات مشخص شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در بازنگری قانون جامع حمایت از معلولان ایجاد صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی برلی معلولین را پیشنهاد دادیم، گفت: امیدواریم در صورت تصویب بتوانیم مشکل ضمانت این افراد را در این صندوق مرتفع و کارفرمایان را در راستای بکارگیری معلولان حمایت کنیم.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از تربیت مربیان شغلی در سال جاری خبر داد و گفت: تحقق این امر ضمن مهارت‌سنجی سبب ایجاد مهارت خاص در این گروه خواهد شد؛ اکنون 10 مرکز کاریابی ویژه نابینایان و ناشنوایان بطور آزمایشی راه‌اندازی شد که امیدواریم سال آینده نسبت به گسترش آن در سراسر کشور اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه 10.5 درصد از جمعیت معلولین شناسایی شده در کشور را گروه کم بینایان و نابینایان تشکیل می‌دهند، گفت: 40 درصد دانشجویان معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور در این گروه قرار دارند که این مساله نشان‌دهنده توانایی این قشر در رسیدن به تحصیلات عالیه و شرایط مساعد در صورت تامین امکانات برای این گروه است.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات