پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | گودبرداری‌های غیرمهندسی دلیل بحران آفرینی در پایتخت/نشست چهارراه مولوی نتیجه عملیات مترو است

رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی در گفت و گو با فانوس مطرح کرد

گودبرداری‌های غیرمهندسی دلیل بحران آفرینی در پایتخت/نشست چهارراه مولوی نتیجه عملیات مترو است

سرویس اجتماعی - رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی پدیده فرونشست در تهران را از جمله مخاطراتی برشمرد که پایتخت را تهدید می‌کند و گفت: مترو و گودبرداری‌های غیرمهندسی خط قرمز بحران در پایتخت به حساب می‌آیند.

به گزارش گروه اجتماعی، محمد شکرچی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فانوس، دفرمه شدن آسفالت چهارراه مولوی را ناشی از انجام عملیات عمرانی خط 7 مترو دانست و گفت: با وضعیتی که در برخی مناطق تهران وجود دارد، اگر بخواهیم مجموعه اقداماتی همچون مترو و گودبرداری را نیز خودمان در سطح شهر با نام توسعه انجام دهیم، به جریان مخرب سرعت بخشیده‌ایم. به همین دلیل ضرورت دارد تا توسعه‌هایی را که مدنظر است، به نحوی انجام دهیم که مخاطرات اضافه نشوند.

وی افزود: به طور معمول حوادثی که تاکنون در سطح شهر تهران  روی داده اند فرو ریزش زمین  بوده  که با فرو نشست زمین کاملا متفاوت است.

شکرچی‌زاده ادامه داد: از آن جا که خاک تهران درشت دانه است، در پایتخت کمتر با پدیده فرو نشست زمین مواجه‌ایم، اما این پدیده  معمولا در دشت‌های جنوبی تهران که خاک  آن ریز دانه بوده و به دلیل برداشت بی‌رویه آب چسبندگی خود را ازدست داده‌اند، بیشتر اتفاق می‌افتد.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکزتحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تاکید کرد: اگر هنگام حفاری لایه‌های خاکی ضعیف با تمهیدات مهندسی روش‌های حفاری درستی به کار برده نشود، احتمال ایجاد حفره در سطح زمین وجود دارد که بسیار هم خطرساز است.

او همچنین یادآورشد: بر اساس اطلاعات ارایه شده از سوی سازمان زمین‌شناسی که مسئولیت اعلام آمار فرونشست‌ها را برعهده دارد، حدود یک‌ سوم از فضای سرزمین ایران دچار فرونشست شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی فرونشست و فرو ریزش زمین را دو حادثه با علت‌های تقریبا متفاوت ارزیابی کرد و گفت:  این امر باید در اطلاع رسانی‌ها از هم منفک شود.

به اعتقاد وی، وقتی فرونشست‌ها در برخورد با المان‌های شهری مسئله‌ساز می‌شود، مورد توجه قرار می‌گیرد در حالی که بخش زیادی از آن در دشت‌های حاصلخیز ما در جنوب تهران و حتی خارج از آن اتفاق می‌افتد.

وی افزود: دانه‌های خاک به علت خشکسالی و برداشت بی‌رویه از چاه‌های مجاز و غیرمجاز آب از لابه‌لای خاک خالی می‌شود و چسبندگی پیدا می‌کند و دشت‌هایی چون دشت قزوین، کاشان، یزد، اردکان و فارس حاصلخیزی خود را از دست می‌دهند و حتی اگر بارندگی ١٠ برابر هم اتفاق بیفتد، باز هم به حالت طبیعی برنمی‌گردند.

انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات