پایگاه اطلاع رسانی فانوس | وجود 3 میلیون زوج نابارور در کشور/ آمار ایران بالاتر از متوسط جهانی است

گزارش فانوس از دلایل ناباروری

وجود 3 میلیون زوج نابارور در کشور/ آمار ایران بالاتر از متوسط جهانی است

سرویس اجتماعی - آمارهای موجود از وجود 3 میلیون زوج نابارور در کشور خبر می‌دهند و نشان می‌دهند میزان ناباروری در ایران بالاتر از نرم جهانی است.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس: نازایی تا همین دو دهۀ قبل یک معضل پیچیده بود که زندگی زوج‌ها را تا فروپاشی پیش می‌برد. حتما فیلم‌ها و سرگذشت‌های رقت بار زیادی را درباره بچه‌دار نشدن زوج‌ها شنیده یا دیده‌اید که اغلب انگ نازایی به سوی زنان نشانه می‌رفت و تاوان این تقدیر را آن‌ها پرداخت می‌کردند.

اما با پیشرفت روزافزون علم و  آمدن انواع روش‌های درمانی مشخص شد، نه تنها زنان عامل نازایی نیستند، بلکه ناباروری در مردان بیشتر از زنان است. با تغییر الگوهای زندگی  این معضل رفته رفته کمرنگ شد، به طوری که حتی بسیاری از زوج‌های بارور هم این سال‌ها تمایلی به بچه‌دار شدن ندارند.

از جمعیت زوج‌های باروری که تمایل به بچه‌دار شدن ندارند، بگذریم، ناباروری و نازایی از جمله مشکلاتی است که این روزها گریبان بسیاری از زوج‌های جوان را در سراسر دنیا گرفته است.

آمارهای جهانی‌ نشان می‌دهند 15 درصد زوج‌های جوان از مشکلی به نام ناباروری رنج می‌برند. تحقیقاتی که در ایران انجام شده، شیوع ناباروری را بین 15 تا 22 درصد نشان می‌دهد که متوسط آن از آمارهای جهانی بالاتر است.

این آمار به این معناست که از هر 100 زوج جوانی که ازدواج می‌کنند، بین 15 تا 22 زوج نابارور هستند. یعنی در کشور ما که سالانه یک میلیون ازدواج ثبت می‌شود، حدود 150 تا 220 هزار، به زوج‌های نابارور اضافه می‌شود.

طبق آمارهای موجود، بالاترین نرخ باروری در کشور مربوط به سال‌های ۶۰ تا ۶۲ می‌شود و پس از آن این نرخ رو به کاهش بوده است!

دلایل ناباروری

جمعیت زوج‌های نابارور در کشور حدود 3 میلیون نفر تخمین زده می‌شود. بخشی از این ناباروری‌ها به دلیل نداشتن آگاهی‌های لازم قبل و بعد ازدواج است و بخش عمده آن نیز به دلیل آلودگی های زیست محیطی تشدید شده است.

به گفتۀ محققان بالا رفتن سن، اختلالات هورمونی، عفونت‌ها، فشارهای زندگی، اعتیاد به سیگار و انواع مخدرها، ابتلا به بیماری، استرس، مصرف غذاها و داروهای شیمیایی و ناسالم و فعالیت در محیط‌های صنعتی و آلوده و پارازیت که البته هنوز به تأیید علمی نرسیده است، می‌شود.

اگرچه به باور متخصصان و پزشکان این حوزه، امروزه با وجود شیوه‌های درمان نازایی و ناباروری متعددی که در جهان و کشور ما ایران وجود دارد، دیگر هیچ زوج جوانی نباید نگران مشکلات و اختلالات ناباروری و نازایی باشند، اما با وجود این، هستند زوج‌هایی که به دلیل نداشتن توان مالی برای تامین هزینه‌های درمان یا نپذیرفتن شیوه‌ها و شرایط درمان ناباروری و نازایی مانند استفاده از تخمک یا لقاح اهدایی امکان باروری را برای همیشه از دست می‌دهند.

به عقیده دکتر محمدمهدی آخوندی، رئیس مرکز فوق‌ تخصصی درمان ناباروری ابن‌ سینا، میزان باروری در سطح جهان در 50 سال اخیر تقریبا به نصف کاهش یافته و میزان ناباروری به طور مرتب در حال افزایش است!

وی با اشاره به اینکه علل فیزیکی و شیمیایی مهم‌ترین عوامل محیطی به شمار می‌آیند، می‌افزاید: دما، فعالیت‌های بدنی زیاد، فعالیت در محیط گرم، امواج موبایل، رادیوتراپی و پارازیت، از جمله علل مهمی‌ هستند که می‌توانند به‌ شدت بر باروری اثر بگذارند.

این متخصص جنین شناس تصریح می‌کند: نوع تغذیه، سبک زندگی، فشارهای روانی، اضطراب‌های شغلی و به‌ ویژه، آلاینده‌های محیطی در کیفیت اسپرم مردان تاثیرگذار است و تمام این عوامل دانشمندان را دچار نگرانی کرده است.

آخوندی، با اشاره به بیماری‌هایی که ممکن است باروری را به مخاطره بیندازند،می‌افزاید: یائسگی‌های زودرس و بیماری‌هایی مانند «اوریون»، «لوپوس»، «ام اس» و «اندومتریوز»، که به دستگاه‌های تولید مثل مربوط می‌شود، و می‌توانند دارای علل ویروسی باشند یا از کودکی فرد را درگیر خود کنند، از جمله عللی‌ هستند که باروری را با مشکل مواجه می‌کنند.

سن  بالا مهمترین دلیل نازایی

یکی از فاکتورهای مهم برای نازایی سن زوجین است. این سال‌ها به دلایل شرایط سخت زندگی اغلب جوانان در سن مناسب ازدواج نمی‌کنند و به همین ترتیب بچه‌دار شدن آنها به تعویق می‌افتد و  ریسک نازایی را بالا می‌برد.

این در حالی است که به گفته پزشکان، میزان باروری زنان زیر 25 سال بیش از 80 درصد و در زنانی که از مرز 35 سالگی گذشته‌اند به کمتر از 50 درصد می‌رسد. چرا که در این سن و سال احتمال محدود شدن تعداد تخمک‌ها وجود دارد، عاملی که خود به تنهایی می‌تواند موجب کاهش باروری و افزایش خطر ناهنجاری‌های مادرزادی در جنین و نوزاد شود.

علاوه بر این، مردان بالای 35 سال در مقایسه با مردانی که سن آن‌ها کمتر از 35 سال است، شانس باروری کمتری دارند و احتمال افزایش ناهنجاری‌های کروموزومی در فرزندان آن‌ها بیشتر است.

به گفته دکتر آخوندی، بهترین سن باروری در خانم‌ها بین 25 تا 30 سال است چرا که به مرور با افزایش سن تخمک‌ها هم پیر می‌شوند و پس از 35 سالگی به طور مداوم، از قدرت باروری زنان کاسته می‌شود.

آلودگی‌های محیطی و صنعتی

یکی از مواردی که می‌تواند تاثیر زیادی بر ناباروری مردان داشته باشد، آلودگی محیطی، صنعتی و آلودگی هواست که موجب کاهش میزان اسپرم و ضعف آنها در باروری می‌شود. تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه انجام شده که از میان آن‌ها می‌توان به تحقیقات انجمن طب تولید مثل ایتالیا اشاره کرد که در تحقیقاتش زندگی شهرنشینی و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ناشی از رفت و آمد خودروها را در سطح شهر از جمله دلایل کاهش و ضعف اسپرم مردان برای باروری معرفی کرده‌اند. آن‌ها زندگی شهری و بی‌تحرکی شدید و چاقی را از مهم‌ترین عوامل آسیب رساندن به سلول‌های جنسی مردانه می‌دانند.

چاقی و افزایش ناباروری در زنان

مطالعات متعددی در جهان انجام شده که نشان می‌دهد، زنان چاق یا مبتلا به اضافه وزن در مقایسه با زنانی که وزن طبیعی و استاندارد دارند، مدت زمان بیشتری را برای باردار شدن لازم دارند. ضمن آن که احتمال ناموفق بودن بارداری در گروه زنان چاق نیز بیشتر است.

به گفته متخصصان اضافه وزن درمردان و زنان منجر به افزایش میزان هورمون‌ها در بدن آنها می‌شود و این هورمون‌ها فرآیند باروری را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در حقیقت ترشح غیرطبیعی هورمون‌ها می‌تواند منجر به افزایش وزن و تاثیرات منفی بر تولید سلول‌های جنسی مردان و زنان شود.

به گفته محققان تجمع سلول‌های چربی در بدن بر تنظیم تخمک‌گذاری در زنان و همین‌طور بر تولید اسپرم در مردان ضروری است. و این روند می‌تواند بر ناباروری آن‌ها تاثیر بگذارد.

نقص عملکرد تخمدان در زنان

یکی از شایع‌ترین دلایل ناباروری نقص تخمک‌گذاری در زنان است. این حالت معمولا به دلیل نقص در عملکرد هیپوتالاموس و در نتیجه اختلال در تحریک غده هیپوفیز زنان به وجود می‌آید.

استرس، تروما، افزایش یا کاهش وزن شدید، بی‌اشتهایی یا اختلال در خوردن غذا، فعالیت‌‍های ورزشی سخت از جمله عوامل تاثیرگذار در فعالیت تخمدان‌هاست که با بررسی بیماری‌های زمینه‌ای و همین‌طور اصلاح شیوه و سبک زندگی و مشاوره با متخصص زنان می‌توان تا حد زیادی برای درمان و پیشگیری از بروز این اختلال اقدام کرد.

دود‌ی‌ها سخت بچه‌دار می‌شوند

بر اساس تازه‌ترین تحقیقات پزشکی کشیدن سیگار و مواد مخدر توان باروری را کاهش می‌دهد. این دو عامل در مردان جوانی که در سن باروری قرار دارند، تأثیر بیشتری دارد.  چرا که سیگار و مواد مخدر به ویژه نوع صنعتی آن می‌تواند آسیب جدی به اسپرم‌ها وارد کند و از طرفی با افت توانایی اسپرم‌ها موجب بروز اختلال در باروری شود.

علاوه بر مادران سیگاری، زنان سیگاری نیز احتمال باروری خود را دستخوش تغییر قرار می‌دهند. زنان سیگاری که بالای 30 سال دارند، با هر سیگاری که می‌کشند، احتمال بارداری خود را کمتر می‌کنند.

ابهام در تأثیر پارازیت بر بارداری

سال‌هاست که درباره تاثیر پارازیت بر سلامت مردم صحبت می‌شود و برخی معتقدند که پارازیت‌ها به خصوص در چند سال اخیر تاثیر فراوانی بر سلامت مردم و سقط جنین دارد، اما وزارت بهداشت این موضوع را رد می‌کند.

در همین باره محمد مهدی آخوندی، رییس پژوهشگاه فن‌آوری‌های نوین علوم زیستی ابن سینا  می‌گوید: در تمام کشورها آمارهایی درباره نرخ باروری وجود دارد و آنها مطابق همین آمار متوجه شده‌اند که در 15 سال اخیر ناباروری رشد داشته است، اما در کشور ما چنین آماری وجود ندارد که بتوانیم مقایسه کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات سلولی صارم نیز استرس، آلودگی هوا و تغذیه نامناسب را به عنوان عوامل اصلی بارداری خارج از رحم در جوامع شهری می‌کند و می‌گوید:  به نظر می‌رسد، آنچه سبب افزایش ناگهانی بارداری‌های خارج از رحم طی مدت مورد مطالعه شده، تاثیر امواج پارازیت است.

وی ادامه داد: تشعشعات در اطراف محیط زندگی چه در قالب آلودگی‌های صوتی یا پارازیت‌ها می‌توانند، روی سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک بدن و به ویژه روی لوله‌های رحمی تاثیر منفی بر بگذارند و  سبب حرکت‌های نامنظم دودی لوله‌ها برای انتقال جنین به داخل رحم شوند.

با این که وزارت بهداشت در مورد تاثیر پارازیت‌ها بر سلامت انسان تاکنون گزارشی منتشر نکرده است، اما متخصصان گروه‌های مختلف پزشکی همچنان در مورد آثار این امواج روی سلامت مردم هشدار می‌دهند.

به عقیده آنان این امواج بر سلامت انسان و سلول‌های بدن تاثیر منفی می‌گذارند و سبب ابتلا به بیماری‌های مختلف با منشاء ناشناخته می‌شوند. همچنین این تشعشع‌ها می‌توانند، موجب اختلال در سیستم ایمنی بدن شود.

اثرات منفی پارازیت‌ها انکارنشدنی است

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز درباره تأثیر پارازیت‌ها دیدگاه‌های مختلفی دارند و برخی آن را تأیید و برخی دیگر آن را انکار کرده‌اند. رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان معتقد است، پارازیت‌ها نه تنها سیستم سلامت حیوانات را به مخاطره می‌اندازد، بلکه با سلامت انسان هم درگیر هستند.

وی می‌گوید: این‌ که پارازیت‌ها بر سلامت تاثیرات سوء دارند، انکار شدنی نیست، چرا که این موضوع با دلایل علمی همراه است.

او در پاسخ به اظهارنظر برخی نمایندگان که در رد اثرات سوء امواج سخن می‌گویند، می‌افزاید: این‌ که گاهی افرادی این موضوع را انکار و تاثیرات منفی امواج را بر جنین رد می‌کنند یا با حالت شبهه با آن برخورد می‌کنند، به این دلیل است که آنها به دنبال دلایل علمی موثق هستند، در حالی که تاکنون هیچ کشوری از آسیب امواج و پارازیت‌ها در خطر نبوده که بخواهد برای اثبات ضرر و زیان آن تحقیق علمی انجام بدهد.

خضری ادامه می‌دهد: برخی متخصصان داخلی هم که  خطرات این امواج گوشزد کرده‌اند با این اتهام که دلیل علمی ندارند، مواجه شده‌اند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این‌ که این موضوع همکاری وزارت بهداشت، مراکز نظامی و نیروهای مسلح را می‌طلبد می‌افزاید: لازم است تا نهادهای مختلف به روش‌های ارسال بی‌خطر پارازیت‌ها آگاه شوند.

او با بیان این‌که پارازیت‌ها موضوعی شوخ برانگیز نیست، می‌افزاید: اثرات منفی این امواج نه در زمان ارسال بلکه بعد از 15 سال بر انسان نمایان می‌شود. 

دکتر خضری معتقد است، تاثیر منفی پارازیت‌ها در افزایش تومورهای مغزی، میگرن و بیماری‌های عصبی شناخته شده است، اما این‌ که با چه دلایل علمی همراه است، هنوز تحقیقاتی نشده است و تنها دلیل آن این است که هیچ کشوری به اندازه ما احساس خطر نکرده است تا در اثبات آن دلایل علمی جهانی عنوان شود.
انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات