پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | شناخت اهداف قیام امام حسین(ع) راه‌حل مشکلات جامعه امروز است

حجت‌الاسلام ناصحی در گفت‌وگو با فانوس

شناخت اهداف قیام امام حسین(ع) راه‌حل مشکلات جامعه امروز است

سرویس اجتماعی - رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران گفت: اگر انحرافات و بداخلاقی‌هایی در جامعه وجود دارد، ناشی از این است که ما هنوز با اهداف واقعی امام حسین(ع) آشنا نشده‌ایم.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، حجت‌الاسلام عبدالمقیم ناصحی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با تاکید بر لزوم داشتن معرفت بر اهداف امام حسین(ع) اظهار داشت: ما در عزاداری‌هایمان اول باید نسبت به اهداف امام حسین آگاه شویم و بفهمیم ایشان چرا شهادت را انتخاب کردند.

وی افزود: بنابراین ما باید در عزاداری‌ها اول به امام حسین معرفت بیابیم و بعد گریه کنیم و در گوشه و کنار خیابان‌ها دسته سینه‌زنی راه بیندازیم. آن وقت است که اگر کسی حتی با یک تکه چوب بر طبل بکوبد،همان حرکتش هم صواب پیدا می‌کند. اما اگر بی‌هدف عزاداری کنیم، زحمتی بیش نیست.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران افزود: عبرت‌آموزی درس دیگری است که باید از عاشورا و اهداف امام حسین(ع) بیاموزیم وبفهمیم چرا عزاداری می‌کنیم. چرا گریه می‌کنیم و چرا لباس مشکی می‌پوشیم. این چراهایی است که ما باید به آن  برسیم و این هم نیست جز این که یا افرادی که مطلع هستند در سخنرانی‌ها در شعر گفتن‌ها  یا  همین تئاترهایی که به عنوان تعزیه‌ وجود دارد، به این پرسش‌ها پاسخ بدهند.

وی گفت: هنرمندان، نویسندگان، گویندگان، مساجد، حوزه‌های علمیه و استادان مأموریت و مسئولیت دارند تا به هر شکل ممکن اهداف ایشان را تبیین کنند و برای آحاد مردم روشن نمایند چرا عزاداری می‌کنند. اگر ما به این نتیجه رسیدیم آن وقت صلح، صفا و صمیمت بر جامعه حاکم می‌شود و این همه آسیب‌های اجتماعی که امروز در جامعه با آن دست به گریبان هستیم، برطرف می‌شود.

حجت‌الاسلام ناصحی با بیان این که فلسفه قیام امام حسین(ع) این بود که دین جدش رسول‌الله را احیاء کند و اجازه ندهد احکام اسلامی و قوانین آن نابود شود، گفت: در آن دوران یزید آشکارا احکام اسلامی را زیرپا می‌گذاشت و درصدد بود که اسلام ناب را از بین ببرد. قصد یزید همانند اسلاف خودش مخالفت با پیامبر اسلام، امیرالمؤمنین و اهداف امام حسین(ع) بود.

حجت‌الاسلام ناصحی گفت: راه امام حسین(ع) سیرۀ همۀ انبیاء و اولیاء الهی بوده است و اگر امیرالمؤمنین هم در مقابل یزید بود، همین کار را می‌کرد، همچنان که امام حسن مجتبی و سایر معصومین هم همین کار را می‌کردند، چون چاره‌ای جز قیام و انقلاب در مقابل یزید وجود نداشت.

وی با اشاره به ویژگی‌های سبک زندگی اسلامی اظهار داشت: آن چه که اسلام از ما می‌خواهد سبک زندگی واقعی است. یعنی در حاکمیت اسلامی ما باید قوانین قرآنی و احکام اسلامی و سیره انبیاء را مبنا قرار بدهیم و اگر ملاحظه می‌فرمائید که امام خمینی رحمة‌الله علیه این انقلاب عظیم را به وجود آورد، در پی این بود که اسلام  حقیقی را در جامعه پیاده کند یا در آن مسیر و در آن راه باشد که باید حاکمیت اسلامی در جامعه پیاده شود.

وی با اشاره به سختی‌های تشکیل حکومت اسلامی گفت:  البته این تفکر سختی‌ها و مرارت خودش را دارد. یعنی به این معنی نیست که  به محض این که خواسته یک جامعه، اجتماع یا فردی  بر این باشد که یک حاکمیتی براساس دلخواه خودشان که در انقلاب اسلامی ما منظورمان همان اسلام ناب است، پیاده کنیم؛ بدون اشکال باشد.

وی با اشاره به موانع موجود در راه تشکیل حکومت اسلامی ادامه داد: اسلام به ما می‌گوید نه به کسی ظلم کنیم و نه زیر بار ظلم برویم. این از جمله اهداف امام حسین(ع) بود که در روز عاشورا عنوان شد.اما در دنیای امروز با این غوغاسالاری موجود، با وجودی که بارها اعلام کرده‌ایم نه می‌خواهیم کشورگشایی کنیم و نه می‌خواهیم دخالتی در امور دیگران داشته باشیم، مدام با انواع فتنه‌ها مواجه هستیم.

حجت‌الاسلام ناصحی با اشاره به کارشکنی‌های دشمنان اظهار داشت: استکبار جهانی و دشمنان اسلام در طول 35 سال هجمه‌های گوناگون، فتنه‌ها و حمله‌های نظامی و دشمنی‌ها، محاصره‌های اقصادی و تحریم‌ها  را سر راه ما قرار دادند. اما به حمد خدا رهبر معظم انقلاب همان مسیری را رفتند که حضرت امام خمینی هدفش بود.

وی با بیان این که حاکمیت اسلامی حقیقی منطبق بر خواسته پیامبر اسلام و خواست خداست، گفت: ایران اسلامی امروز در این مسیر قرار گرفته است و گام‌های بلندی را برداشته‌ایم و گام‌های بلند و بلندتری نیز باقی‌مانده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران افزود: حاکمیتی که ما امروز در ایران اسلامی داریم، ایده‌آل است. ما در مسیر حاکمیت دینی و اسلامی واقعی که دنبال آن هستیم، قرار گرفته‌ایم و با قدرت تمام داریم به آن سمت حرکت می‌کنیم.
انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات