پایگاه اطلاع رسانی فانوس | میوه را هم در سبد نذرهایمان بگنجانیم

یک متخصص تغذیه پیشنهاد داد

میوه را هم در سبد نذرهایمان بگنجانیم

سرویس اجتماعی - تاسوعا و عاشورای حسینی فرصتی مناسب است تا سنت نذری دادن که برگرفته از روح کمک و همیاری بین ایرانی‌ها است، رونق یابد. سنتی که از رهگذر آن استفاده از ظروف یک‌ بار مصرف و ارزان قیمت نیز مجال عرضه به بازار می‌یابد، غافل از این که استفاده از این ظروف برای سلامت افراد جامعه تبعاتی جبران ناپذیر دارد.

به گزارش خبرنگار فانوس، مرکزسلامت محیط کار وزارت بهداشت با هدف کنترل سلامت نذورات، سامانه 190 را ایجاد کرده است. بنا به اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، مردم در صورت مشاهده مواردی مضر با سلامت شهروندان و مغایر با اصول بهداشتی پخت، نگهداری و عرضه نذورات می‌توانند موارد تخلف را به این سامانه اعلام کنند. 

خانواده بیماران را از یاد نبریم

در این رابطه دکتر ربابه شیخ‌الاسلام، مدیرکل اسبق دفتر تغذیه وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار فانوس  پیشنهاد می‌کند: تا نذرهای ایام محرم تنها به پخت غذا خلاصه نشود و فرهنگ سلامت و اهمیت آن نیز در ایام عزاداری امام حسین (ع) باز نشر داده شود.

این متخصص تغذیه در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به ناتوانی برخی بستگان بیماران صعب‌العلاج از تهیه غذا یادآور می‌شود: این ایام فرصتی مناسب است تا کسانی که قصد نذری دادن دارند، وجود این افراد  را در بیمارستان‌های امام خمینی (ره)، شهید رجایی و بیمارستان محک به یاد بیاورند و نذری‌های خود را در اختیار این افراد هم قرار دهند.

او می‌گوید: نذری دادن نیز مانند هر مقوله دیگری نیازمند تحول و تغییر در شیوه‌های کنونی است، بنابراین نذر میوه و اشاعه سلامتی نیز می‌تواند در این ایام مورد توجه نذری دهندگان قرار بگیرد .
دکتر شیخ‌‍الاسلام همچنین می‌گوید:علاوه بر بحث سلامت تهیه‌کنندگان غذاهای نذری مردم باید به نحوه مصرف این غذاها در ایام عزاداری نیز توجه کنند.

به گفته وی، کسانی که نقش مستقیم در تهیه و توزیع غذای نذری برعهده دارند، باید نخست مواد اولیه نذری خود را از اماکن سالم تهیه کنند و وقتی قصد توزیع آن را دارند، از ظروف تجدیدپذیر برای توزیع غذا استفاده و سعی کنند غذا را در درجه حرارت مناسب نگهداری کنند و تا حد ممکن از روغن‌های نباتی در پخت و پز استفاده نکنند.

این متخصص تغذیه تاکید می‌کند: ظروف غذای نذری باید از انواعی باشد که در برابر حرارت مقاوم است، چرا که برخی انواع ظروف بخصوص ظروف شفاف و نازک برای غذای گرم تولید نشده است.پ

وی درباره نکاتی که مصرف‌کنندگان غذاهای نذری باید رعایت کنند، می‌گوید: مصرف‌کنندگان غذاهای نذری باید در حد نیاز خود این غذها را تهیه کنند تا در همان روز مصرف شود، ولی اگر در مواردی غذاهای نذری اضافه بر نیاز بود، اگر قصد مصرف غذا طی یکی دو، روز آینده را دارند، قطعا باید مانند هر غذای پخته شده‌ای در یخچال نگهداری شود.

وی گفت:  اگر غذا به میزانی است که بیشتر از دو روز زمان برای مصرف نیاز دارد، باید در ظروف دربسته در فریزر نگهداری شود و بهتر است غذای پخته شده را کمتر از یک  ماه مصرف کنیم.

دکتر شیخ الاسلام ادامه می‌دهد: متاسفانه مشکلی که در ماه‌های عزاداری داریم این است که بسیاری از اوقات بعد از مراسم، حجم بالایی از ظروف یک بار مصرف استفاده شده است که با دیگر زباله‌ها مخلوط یا در سطح شهر پراکنده می‌شوند، بنابراین فکر می‌کنم باید فرهنگ سازی جدی برای جمع‌آوری این ظروف و برگرداندن آن به سیستم بازیافت شود تا مراسم عاشورایی ما سبب آلودگی بیشتر محیط زیست نشود.

این متخصص تغذیه تاکید می‌کند: ساختار شیمیایی ظروف پلاستیکی به گونه‌ای است که  میکرو ارگانیسم‌ها این اجازه را نمی‌دهد تا آن‌ها را تجزیه کرده تا به شکل مطلوب به طبیعت برگردند.

به گفته وی، بیش از ۳۰ درصد از همه پلاستیک‌های سنتزی که در صنایع بسته‌بندی مصرف می‌شوند، بعد از مصرف در محیط زیست باقی می‌مانند، بنابراین ظروف تجدیدپذیر گزینه مناسب‌تری برای پخش غذاهای نذری هستند.

انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات