پایگاه اطلاع رسانی فانوس | افزایش تقاضای القایی نداریم/تعیین تکلیف نهایی پالم در انتظار نظر هیات مالزیایی

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد

افزایش تقاضای القایی نداریم/تعیین تکلیف نهایی پالم در انتظار نظر هیات مالزیایی

سرویس اجتماعی - سخنگوی وزارت بهداشت افزایش هرگونه تقاضای القایی را بعد از اجرای طرح تحول سلامت با استناد به آمارهای این وزارتخانه رد کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی فانوس، دکتر ایرج حریرچی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با بیان این که تقاضای القایی پدیده‌ای مذموم در نظام‌های سلامت است، ادامه داد: ما تنها در ارایه خدمات بستری در سال 94 به 93 با وجود همه کمبودهایی که در این بخش با آن مواجه بودیم، 4 درصد افزایش مراجعه داشتیم که این رقم بسیار معمولی است و نمی‌توان از آن به افزایش تقاضایی القایی در نظام سلامت نام برد.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با اشاره به آمارهای سال 93 از میزان مراجعه سرپایی مردم به مراکز درمانی گفت: طی این مدت 10/3 درصد از مردم به مراکز درمان سرپایی مانند دندانپزشکی، توانبخشی و پزشک عمومی مراجعه کردند.

حریرچی اضافه کرد: تقاضای القایی تقریبا در همه کشورهای جهان وجود دارد و در هیچ جای جهان آمار آن صفر نیست.

وی در ادامه آمار مراجعات سرپایی مردم به پزشکان خانواده و عمومی را 2/3 درصد، پزشک متخصص 2/10 و دندانپزشک3 درصد ،  ماما06/0 صدم درصد ،طب سنتی 1/4 ، 3/17داروخانه‌ها 3/17، آزمایشگاه 01/0، روانشناس 4/0 درصد  و متخصص تغذیه را05/0 اعلام کرد.

دکتر حریرچی اضافه کرد :مراکز درمانی ما سال94 نسبت به سال 93 حدود 10درصد کاهش مراجعه سرپایی داشتند.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره شائبه‌های اخیر درباره روغن پالم و دفاع رئیس جمهور از واردات این  روغن گفت : روغن پالم یکی از رایج‌ترین روغن‌های مصرفی جهان است که از سوی مالزی و اندونزی تولید می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص مخالفت این وزارتخانه برای واردات روغن پالم گفت: این وزارتخانه هیچ گاه مخالف واردات این روغن نبوده اما در برهه‌ای از زمان واردات این روغن کنترل شد،
به طوری که در سال 90 و 91 واردات روغن پالم 750هزار تن بود، اما در سال 93و 94 با اعتراض‌های وزارت بهداشت به 400 هزار تن کاهش یافت.

وی با بیان این که تعرفه 10درصدی این روغن در گمرگ به 26درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: با این همه برای تعیین تکلیف نهایی مصرف این روغن در کشور منتظر هیاتی از مالزی هستیم، زیرا مالزی بزرگترین مصرف کننده روغن پالم در جهان است و مشکلی نیز از لحاظ بهداشت و سلامت مردم با توجه به مصرف فراوان این روغن ندارد.

حریرچی میزان واردات روغن پالم در سال 94 تا 95 را 180هزارتن اعلام کرد و گفت: این رقم 15 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت  برای راهپیمایی اربعین گفت: تقسیم بندی‌های کلی در داخل کشور و خارج آن توسط دستگاه‌ها انجام شده است و امیدواریم مانند سال گذشته بتوانیم خدمات خوبی ارائه دهیم.
انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات