پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | هائیتی در آستانه اپیدمی وبا/برق 3 ایالت آمریکا قطع است

هائیتی در آستانه اپیدمی وبا/برق 3 ایالت آمریکا قطع است

سرویس اجتماعی - کشور طوفان‌زده هائیتی در آستانه فاجعه همه‌گیری وبا قرار گرفته است.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، در حالی که طوفان سهمگین متیو در هائیتی حدود هزار کشته بر جا گذاشته و طوفان ۹۰ درصد مناطق هائیتی را نابود و ده‌ها هزار نفر را آواره کرده است، حالا شیوع وبا نیز بر مصیبت‌های مردم این منطقه افزوده شده است.

متیو سه‌شنبه گذشته با سرعت ۲۳۳ کیلومتر در ساعت هائیتی را در هم کوبید، جزیره‌ای که هنوز از تبعات زمین ‌لرزه ویرانگرِ 6 سال پیش نرسته است و صدها هزار نفر همچنان در زاغه‌ها زندگی می‌کنند.

اما آن چه دوباره ساکنان این جزیره را تهدید می‌کند، شیوع وباست. یک مقام این کشور شمار بیماران مبتلا به وبا را ۲۵ نفر اعلام کرده و گفته است: شمار زخمی‌ها نیز بالاست و شرایط بحرانی و فاجعه بار است.

به گزارش یورونیوز، سازمان ملل متحد در مجموع کمک و وام ۱۳ میلیون دلاری در اختیار هائیتی و یونیسف قرار داده تا صرف کمک به طوفان‌زدگان و جلوگیری از شیوع بیماری وبا شود.

طوفان متیو پس از عبور از هائیتی با وجود کاسته شدن از سرعت آن همچنان در آمریکا قربانی می‌گیرد.

به گزارش سی‌ان‌ان، طوفان متیو که از شدت آن کاسته شده امروز (یکشنبه) به سمت کارولینای شمالی حرکت کرد که باعث بارش باران‌های گرمسیری و بادهای شدید شد که نتیجه آن کشته شدن 10 تن در سه ایالت بود.

این طوفان سطح 1 همچنین برق میلیون‌ها نفر از مردم را در سه ایالت جنوب شرق آمریکا از فلوریدا تا کارولینا را قطع کرده است.

مرکز طوفان اعلام کرد: هرچند این طوفان تضعیف شده اما تهدیدات جدی ناشی از آن همچنان باقی است. طوفان متیو در حال حاضر با سرعت 75 مایل بر ساعت همچنان در حال حرکت است.
انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات