پایگاه اطلاع رسانی فانوس | جای خالی مددکاری سقط در مراکز بهداشتی و درمانی/تحقیقات ملی سقط باید انجام شود

گفت‌وگوی فانوس با یک پژوهشگر

جای خالی مددکاری سقط در مراکز بهداشتی و درمانی/تحقیقات ملی سقط باید انجام شود

سرویس اجتماعی - یک پژوهشگر حوزه زنان وجود مددکاری سقط را در مراکز بهداشتی و درمانی لازم دانست و گفت: در آمریکا و اروپا سال‌هاست که مددکاری سقط جنین فعال شده است.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، دکتر زهرا طباخی در گفت‌وگو با  خبرنگار ما با بیان این که سقط همان آدمکشی است، گفت: اما هنوز در ایران به سقط جنین به عنوان پرتی سیستم نگاه می‌شود.

وی با اشاره به نیاز فرهنگسازی در این عرصه گفت: در ایران هیچ سازمان یا تشکلی وجود ندارد که از مادران بپرسد یا تحقیق کند که چرا سقط جنین را به عنوان آخرین راه انتخاب می‌کنند.

وی از نمونه‌های خارجی مثال می‌آورد و می‌گوید: مثلا در آمریکا مدام برای جلوگیری از سقط جنین تبلیغ می‌کنند و می‌گویند اگر بچه‌ات را نمی‌توانی نگهداری سقط نکن با هر شرایطی که تو بخواهی برایت بچه را نگه می‌داریم. وظیفه این تشکل‌ها این است که با مراجعه به مادر تمام شرایط زندگی او را مورد بررسی قرار می‌دهند و اگر نیاز به کمک مالی، مسکن، مشاوره‌های روانی داشته باشد، این امکانات را در اختیار او می‌گذارند و در نهایت اگر مادری واقعا بچه‌اش را نخواهد، شرایط واگذاری نوزاد را به خانواده‌های مناسب فراهم می‌‍‌‌‌کنند تا سقطی اتفاق نیفتد. حتی در انگلیس سازمانی به نام «بچه‌هایتان را نکشید!"» فعال است که مانع از سقط می‌شود.

وی با اشاره به این که بزرگترین نهادهای ضد سقط در دنیا مذهبیون هستند، می‌افزاید: هر چند سقط جنین در آمریکا و اروپا آزاد است، اما در همه کلینیک‌های سقط هم به مادران و به پزشکان فشار اجتماعی وارد می‌کنند. به مردم مدام هشدار می‌دهند که سقط کار بسیار بدی است. باعث خودکشی؛ مشکلات روحی و روانی و عفونت‌های خطرناک می‌شود.

این پژوهشگر می‌افزاید: حتی کشیش‌ها در این زمینه بسیار فعال هستند و در اماکن عمومی، خیابان و مترو با در دست داشتن عکس‌های مثله شده جنین‌ها توجه مردم را به زشتی سقط جنین جلب می‌کنند و آن‌ها را به فکر می‌اندازند.

دکتر طباخی با اشاره به دسترسی غیرمستقیم داروهای سقط جنین در ایران گفت: اما این داروها به راحتی در ناصر خسرو قابل تهیه است و هزینه آن بالا نیست.

وی افزود: همچنین اگر متخصص زنان این دارو را نسخه کند، در داروخانه‌ها به راحتی قابل تهیه است.

وی با انتقاد از خلاء قانونی و نبود نظارت پلیسی درباره سقط جنین در ایران افزود:  در حال حاضر سقط جنین به راحتی اتفاق می‌افتد و اگر سقط قانونی انجام نشود، متخصصان زنان این کار را انجام می‌دهند در حالی که جایی هم ثبت نمی‌شود.

دکتر طباخی لزوم تحقیقات و پژوهش‌های علمی را دربارۀ سقط جنین در ایران ضروری دانست و گفت: وظیفۀ وزارت بهداشت است که یک کار پژوهشی را در این باره آغاز کند و به این سوالات پاسخ بدهد که چرا آمار سقط جنین در ایران تا این حد بالا رفته است و چرا مردم ترجیح می‌دهند فرزندان خود را به قتل برسانند. آیا بی‌اعتقاد شده‌اند، مشکل اجتماعی دارند، فقیرند و در یک کلام مشکل آنان چیست؟

این پژوهشگر، آمار مراجعان سقط قانونی به پزشکی قانونی را هم زیاد می‌داند و می‌گوید: طبق آخرین آمار پزشکی قانونی کشور تنها در طول دو ماهه نخست سال جاری هزار و ۷۲۶ مورد مراجعه برای سقط جنین قانونی داشته که از این میان برای هزار و ۱۸۲ مورد مجوز قانونی سقط صادر شده و در ۴۱۵ مورد  نیز به علت نبود شرایط لازم همچون بارداری بیش از ۱۹ هفته یا سن پایین مادر، مجوزی صادر نشده است.

وی تعداد مراجعات سقط قانونی را هم بالا می‌داند و می‌گوید: وزارت بهداشت باید تیمی را هم برای علت‌های افزایش سقط جنین قانونی بسیج کند تا مشخص شود علت ناهنجاری‌های جنینی چیست؟ محصولات تراریخته، آلودگی هوا، استرس و پارازیت و .... چقدر در این باره دخیل هستند.

دکتر طباخی تأکید می‌کند: باید در این باره تحقیقات ملی انجام شود و وزارت بهداشت برای انجام این تحقیقات هزینه کند.

وی با بیان این که آزمایش‌ها در پزشکی قانونی بر روی جنین‌های سقط شده محدود است، می‌افزاید: در تمام دنیا بر روی جنین‌های سقط شده آزمایش‌های گسترده انجام می‌دهند تا ریشه علت‌ها پیدا شود، اما در ایران این آزمایش‌ها بسیار ساده و محدود است و تلاش گسترده در این باره انجام نمی‌شود. حتی آمارهای ارائه شده در این باره نیز ضد و نقیض است.

دکتر طباخی اهمیت باروری را بسیار مهم می‌داند و می‌گوید: نسل یک جامعه را با باروری خوب می‌شود، تضعیف یا تقویت کرد.

وی با اشاره به شبکه قاچاق داروهای سقط جنین در ناصر خسرو می‌افزاید: در حال حاضر داروهای سقط جنین به سه شکل شیاف، آمپول و قرص تجویز می‌شود.

دکتر طباخی با اشاره به این که اغلب این داروها هندی است، می‌گوید: هند در داروسازی پیشرو است و این داروها مشکلی ندارند، اما چون خودسرانه و بدون نظارت پزشک در دوره‌هایی که نباید مصرف شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند، عوارض آن بالا می‌رود و باعث معلولیت بچه و حتی تخلیه رحم مادر می‌شود.

این پژوهشگر می‌گوید: البته عفونت خون و در نهایت مرگ هم از عوارض استفاده نابجا از این داروهاست. همچنین تحقیقات نشان داده است، با افزایش سقط جنین در کشورها آمار خودکشی هم بالا می‌رود و نباید از کنار این موضوع به سادگی بگذریم.

دکتر طباخی می‌افزاید: اگر سقط کامل و تحت کنترل هم انجام شود، عوارض شدید روی مادر می‌گذارد. از همین روست که حتی وجود یک سقط هم مهم است و دولت و نظام باید بابت آن هزینه کنند.
انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات