پایگاه اطلاع رسانی فانوس | وضعیت اضطراری در ایالت جورجیا

تلفات متئو به 850 کشته رسید

وضعیت اضطراری در ایالت جورجیا

سرویس اجتماعی - توفان متئو بعد از برجای گذاشتن 850 کشته در هائیتی خود را به ایالت فلوریدا در آمریکا رسانده و رئیس جمهوری این کشور را مجبور به اعلام وضعیت اضطراری کرده است.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، توفان سهمگین «متئو» بعد از درنوردیدن کشورهای هائیتی، کوبا و جمهوری دومنیکن اکنون به سمت ایالات متحده پیش رفته و باعث شده باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ایالت «جورجیا» وضعیت اضطراری اعلام کند.

شبکه ان‌بی‌سی نیوز گزارش داد: اوباما بامداد جمعه ضمن اعلام وضعیت فوق‌العاده در جورجیا دستور داد کمک‌های دولتی برای این ایالات اعزام شود.

اوباما همچنین به وزارت امنیت داخلی و آژانس مدیریت بحران فدرال دستور داد تا در ارائه کمک‌های انسانی و برطرف کردن خسارات احتمالی که به بیش از 30 شهر و شهرستان در این ایالت وارد خواهد آمد، با یکدیگر همکاری کنند.

توفان متئو به عنوان اولین توفند یا تندباد دریاییکه طی یک دهه اخیر مستقیما به سمت آمریکا پیش می‌رود، روز جمعه به ایالت فلوریدا رسیده و بارش‌های سهمگینی را باعث شده است.

مراکز هواشناسی در فلوریدا اعلام کردند، سرعت وزش باد در این توفان، حداقل 100 کیلومتر بر ساعت بوده و از باران‌ سنگین متعاقب آن، انتظار جاری شدن سیل می‌رود.

در حالی که «چشم» یا همان مرکز توفان با درجه قدرت 4 توفند در 5 درجه قدرت دسته بندی می‌شوند، به سواحل شرقی فلوریدا نزدیک می‌شود، سازمان ملی سنجش توفان در آمریکا اعلام کرد قدرت متئو به درجه 3 کاهش یافته است. به نظر می‌رسد این اعلامیه برای جلوگیری از وحشت و ترس عمومی صادر شده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، فرماندار ایالت فلوریدا در یک نشست خبری با اعلام این که برق 140هزار واحد مسکونی در این منطقه قطع شده است، گفت: «این توفان شما را می‌کُشد!»

آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان‌های محلی نشان می‌دهد تعداد کشته‌های توفان متئو در هائیتی به 850 نفر افزایش یافته است و  سرعت وزش باد در برخی مناطق(جنوب باهاماس) به 215 کیلومتر بر ساعت نیز رسیده  است.

این توفان که سرعت آن  تا230 کیلومتر در ساعت هم گزارش  شده، قدرتمندترین توفان منطقه کارائیب در نزدیک یک دهه گذشته به شمار می‌آید.

صلیب سرخ اعلام کرده است که در حال حاضر صدها هزار نفر در هائیتی و دیگر مناطق طوفان‌زده کارائیب به کمک‌های فوری نیاز دارند. صدها هزار نفر از ساکنان مناطقی که در مسیر این طوفان قرار دارند، در حال ترک خانه‌های خود هستند.

انتهای پیام/

 

لینک سریع

#

تبلیغات