پایگاه اطلاع رسانی فانوس | کشف ارتباط میان سرعت تپش قلب و مرگ‌زودرس

کشف ارتباط میان سرعت تپش قلب و مرگ‌زودرس

سرویس اجتماعی - محققان چینی دریافته‌اند احتمال مرگ به علت ابتلا به هرنوع بیماری، در ازای افزایش هر ۱۰ ضربان قلب ۹درصد افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش فانوس به نقل از تلگراف، این مطالعه جدید نشان می‌دهد شدت ضربان قلب می‌تواند به عنوان آزمایشی برای پیش‌بینی احتمال مرگ طی دو دهه آینده از عمر انسان مورد استفاده قرار گیرد.

پزشکان از مدتها پیش می‌دانستند که شدت کم ضربان قلب به معنی سلامت بیشتر است اما اولین باری است که مزایا و خطرات مرتبط با شدت ضربان قلب در انسان‌ها محاسبه شده‌است.

به گفته محققان احتمال مرگ افرادی که شدت تپش قلب آنها 80 ضربان در دقیقه است نسبت به افرادی که شدت تپشی برابر 45 ضربان در دقیقه دارند، طی 20 سال آینده 45 درصد بیشتر است. میانگین شدت تپش قلب در بیشتر افراد 60 تا 100 است اما قلب ورزشکاران حرفه‌ای در دقیقه 40 ضربان دارد.

محققان چینی دریافته‌اند خطر مرگ ناشی از ابتلا به هر نوع بیماری و اختلال سلامتی در ازای هر 10 واحد افزایش ضربان در دقیقه، نزدیک به 9 درصد افزایش پیدا می‌کند. به گفته دانشمندان کالج پزشکی دانشگاه کوینگدو، ارتباط میان شدت ضربان قلب با خطر مرگ ناشی از هرنوع بیماری به شاخص‌های پرخطر سنتی بیماری‌های قلبی عروقی وابسته است.

محققان برای یافتن رابطه میان شدت ضربان و مرگ به تحلیل و بررسی اطلاعات 46 مطالعه مختلف پرداختند که روی 1.2 میلیون انسان در دوره زمانی 21 سال انجام گرفته بودند. بیش از نیمی از این افراد زیر 51 سال سن داشتند. در این دوره زمانی 78349 مرگ رخ داده بود که 25800 نفر از آنها دراثر اختلالات قلبی جان خود را از دست داده‌بودند.

محققان در میان این داده‌ها ارتباطی فزاینده میان شدت ضربان و مرگ انسان‌ها یافتند. براساس این یافته‌ها زمانی که ضربان قلب به 90 واحد در دقیقه می‌رسد،‌احتمال مرگ زودرس دوبرابر می‌شود. 

لینک سریع

#

تبلیغات