پایگاه خبری فانوس | خبری تحلیلی اجتماعی فرهنگی سیاسی | فعالیت 1300 هیأت مدرسه‌ای در ماه محرم/ راه‌اندازی «رادیو محرم» در مدارس

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان خبر داد

فعالیت 1300 هیأت مدرسه‌ای در ماه محرم/ راه‌اندازی «رادیو محرم» در مدارس

سرویس اجتماعی - دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، جزئیات برنامه‌های دانش‌آموزی در ایام محرم را اعلام کرد و گفت:1300 هیأت مدرسه‌ای فعال در کشور زیر نظر این اتحادیه فعالیت می‌کنند.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، حامد علامتی دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در نشست خبری که به مناسبت آغاز ماه محرم و ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) برگزار شد،

وی با اشاره به اهداف و برنامه‌های انجمن‌های اسلامی مدارس در ماه محرم گفت: یکی از هدفگذاری‌های اتحادیه، تربیتی است تا مخاطبان بتوانند از الگوهای مطلوب در تربیت حماسی بهره‌مند شوند و جوانان عاشورایی داشته باشیم؛ تقویت روحیه آزادگی و عزت دینی در بین مخاطبان، تقویت انس و ارادت قلبی به خاندان عترت و طهارت(ع) از دیگر اهداف تربیتی ماست.

علامتی ادامه داد: تقویت فضای معنوی مدارس و محیط عمومی مدارس و شهرها با بهره‌گیری از نور سیدالشهدا(ع) و ترویج مفاهیم مرتبط با قیام عاشورا به ویژه آزادگی، عزت دینی و حماسه آفرینی از اهداف جریان‌ سازی ما محسوب می‌شود.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با بیان این که برنامه‌های این اتحادیه در دو مرحله برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: مرحله اول روز دوشنبه 12 مهرتا روز جمعه 23 مهر است، به عبارتی اول تا 12 محرم‌الحرام فاز اول برنامه‌ها اجرا می‌شود و مرحله دوم از روز دوشنبه 24 مهرتا روز یکشنبه 30 آبان است. یعنی 13 محرم تا اربعین حسینی فاز دوم اجرا خواهد شد.

وی با بیان این که در سطوح عملیاتی برنامه‌ها به صورت مدرسه‌ای، شهری و استانی برگزار می‌شود، گفت: زنده نگه داشتن شور و شعور حسینی که ظهور این عظمت در مدارس، مجاهدتی بزرگ است به عهده مسئولان و اعضای انجمن اسلامی گذاشته شده است.

علامتی با اشاره به مأموریت‌های پیشنهادی برای برگزاری برنامه‌ها در ایام ماه محرم اظهار داشت: فضاسازی محیطی مدرسه، اطلاع‌رسانی و تبلیغات، برگزاری هیأت انصارالمهدی(عج) در مدرسه، فعالیت‌های جانبی در محرم، برگزاری مسابقه کتابخوانی بوی سیب، تجمع‌های هیأت‌های دانش‌آموزی احلی من العسل، هیأت‌های دانش‌آموزی انصارالمهدی(عج) به صورت شهری، برگزاری برنامه‌های ویژه قرارگاهی و اجرای برنامه‌های ویژه اعضای طرح راهنمایی و طرح کاروان عشق از برنامه‌های ما در ماه محرم است.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت ماه محرم، فضاهای مدرسه به ویژه نمازخانه‌ها و حسینیه‌ها سیاهپوش می‌شوند و پوسترهایی حاوی مفاهیم ارزشمند عاشورایی در مدارس نصب می‌شود. اعزام مبلغان و روحانیون به مدارس و برگزاری کلاس‌های پرسش و پاسخ از دیگر برنامه‌های ماست.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با بیان این که رادیو محرم را در مدارس راه‌اندازی خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: در وقت‌های زنگ تفریح، فرمایشات حضرت امام خمینی(ره)، رهبر معظم انقلاب و اساتیدی همچون شهید مطهری درباره حضرت امام حسین(ع) و نهضت عاشورا و همچنین مداحی‌های وزین را از رادیو محرم پخش خواهیم داشت.

وی یادآور شد: سازماندهی و بهره‌مندی از گروه انتظامات به منظور ایجاد نظم هر چه بهتر مراسم و استفاده از لباس‌های هماهنگ و نمادهای مناسب برای خادمان عاشورایی از برنامه‌های فضاسازی محیطی مدرسه، اطلاع‌رسانی و تبلیغات است.

علامتی با اشاره به برگزاری برنامه هیأت انصارالمهدی(عج) در مدارس اشاره کرد و خاطرنشان کرد: فعالیت‌های جانبی در دهه محرم شامل تشکیل گروه‌های نشریه ‌نویسی با موضوع محرم، تشکیل گروه تعزیه‌خوانی یا نقاله‌خوانی، تشکیل نمایشگاه‌های موضوعی، برگزاری حلقه معرفت، برگزاری جلسات ادبی(سوگواره عاشورا) قرارهای معنوی، برگزاری مسابقه کتابخوانی بوی سیب را شامل می‌شود که موجب تقویت سطح ایمان و معرفت دانش‌آموزان عضو انجمن اسلامی خواهد شد و در قرارهای معنوی در یک روز خاص، اعضا به صورت دسته جمعی عهد می‌بندند که یکی از خصائص اخلاقی امام حسین (ع) را در خود نهادینه کنند.

همچنین فایل پی دی اف کتاب بوی سیب نوشته حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری که شرحی بر زیارت عاشوراست میان دانش‌آموزان اعضای اتحادیه توزیع می‌شود تا بتوانند در مسابقه کتابخوانی بوی سیب شرکت کنند.

وی یادآور شد: تجمع هیأت دانش‌آموزی احلی من العسل نیز روز شنبه 17 مهرماه خواهیم داشت و از ظرفیت مداحان دانش‌آموز و اجرای برنامه‌های جریان‌ساز از قبیل امضای عهدنامه استفاده خواهیم کرد.

همچنین هیأت‌های دانش‌آموزی شهری به صورت مستمر در ایام محرم که فضای مطلوبی برای فعالیت تربیتی است را خواهیم داشت و تعداد 400 هزار دانش‌آموز در این هیأت‌ها شرکت می‌کنند.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان گفت: تعداد 1300 هیأت مدرسه‌ای فعال در کشور زیر نظر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان وجود دارد که از این تعداد 400 هزار دانش‌آموز در این هیأت‌ها شرکت می‌کنند.

وی با اشاره به برنامه استانی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان اظهار داشت: برنامه‌های استانی اتحادیه نیز با حضور مداحان دانش‌آموز و نیز سخنرانان ویژه برای اجرای برنامه هیأت دانش‌آموزی در شهرستان‌ها به صورت دوره‌‌ای اجرا خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک سریع

#

تبلیغات